Пестете питейна вода: Как да събираме дъждовна вода

Sběr dešťové vody

<![endif]-->

Пестете портфейла си и природните ресурси, като използвате дъждовна вода. Не само за напояване на лехи и градини, но и в дома. Ние ще ви посъветваме как да го направите.


Събирането на дъждовна вода над повърхността е лесно

Най-простото решение е да се изгради резервоар за дъждовна вода в градината. В идеалния случай това е голяма бъчва, а още по-добре е да има кран и капак. Кранът улеснява източването на водата в лейката, а капакът може да се използва, когато има опасност бъчвата да прелее.

По-често обачесистемата от улуци се използва за улавяне на дъждовната вода както над, така и под повърхността. В първия случай има два варианта за отвеждане на дъждовната вода от улуците, но отново ключът е в подходящия съд за събиране. След това можете да избирате измежду следните варианти:

По-елегантният вариант на отвеждане на дъждовната вода във варела със сигурност е с помощта на клапи или колектори.

 

Улавяне на дъждовната вода от улуците с капаци

Клапите могат лесно да се монтират в съществуващите водосточни тръби точно над нивото на ръба на събирателния съд. Те работят на прост принцип: Изливат се от водосточната тръба, което затваря водосточната тръба и цялата вода се влива във варела. В случай на напълване клапата се връща във вертикално положение. Клапите са много стабилни и могат да издържат на продължителна употреба. Предлагаме клапи за поцинковани улуци, клапи от боядисан цинк и алуминий.

Zachytávání dešťové vody z okapů pomocí klapky

 

Колектори за дъждовна вода с изход за маркуч

Колекторите се монтират по същия начин като клапите, но имат едно голямо предимство пред тях. Не е необходимо да се следи за евентуално напълване на контейнера и да се осигурява механично затваряне на клапата. Изобретателната система с двойни стени на колектора гарантира, чече когато колекторната камера е пълна, водата преминава по-нататък през преливната тръба. Предлагаме колектори за дъждовна вода за алуминиеви системи, които включват пластмасов гъвкав маркуч за свързване на събирателния контейнер. За поцинкованите и боядисаните версии и за пластмасовите колектори трябва да закупите маркуча отделно.

Sběrače dešťové vody s vývodem na hadici

 

Монтажът на резервоар за дъждовна вода има няколко правила

Винаги поставяйте варелите върху здрава и стабилна основа, за предпочитане върху бетонна плоча или в опорна и откъм страната на къщата, за да се предотврати заливането на сградата с вода в случай на преливане. Защитете го от пряка слънчева светлина. Най-доброто място е на сянка, обаче можете да си помогнете със сенчеста кърпа. За да избегнете неприятностите с почистването на дъждовната вода, покрийте отворения контейнер с найлонова мрежа.

Какво ви е необходимо за поливане или напояване с вода от бъчва

Водата от бъчвите може да се подава в лейките през горната част или да се източва през крана. За да разпределяте водата из градината обаче, ще ви е необходима помпа със смукателен мотор, която да поставите на повърхността, и смукателен маркуч към варела. Градинският маркуч или маркучът на напоителната система ще се свърже към изхода.

Zalévání dešťovou vodou

Как да събираме дъждовната вода под повърхността

Недостатъкът на наземното събиране е, че не можете да оставите контейнера за събиране навън през зимата. Подземните резервоари, от друга страна, се поставят под слой от поне 80 cm почва, което е дълбочина, непозволяваща замръзване. Друго предимство е възможността за много по-голям капацитет.

Подземните резервоари изискват повече работа и оборудване

Недостатъкът е трудоемкостта и понякога необходимостта от използване на оборудване за изкопаване и/или поставяне на резервоарите. Можете да изкопаете ямата сами или с минибагер от фирма под наем. След това зависи от това какъв резервоар ще използвате:

  • Пластмасовите са сравнително леки, вероятно можете да се справите с поставянето им без помощта на техник. След като резервоарът е поставен, засипвайте околното пространство с чакъл без остри ръбове; всеки 30-сантиметров слой трябва да се уплътнява на ръка.
  • Вторият вариант са монолитни бетонни шахти, които на външен вид и по функция приличат на септична яма. Изпълнителят ги транспортира до местоназначението и ги монтира в ямата с помощта на кран.
  • Можете също така да направите бетонна шахта за събиране на дъждовна вода с бетонни отломки, точно както кладенец. Блоковете се монтират върху бетонна плоча на дъното на ямата, в която се оставя вдлъбнатина за смукателния кош на помпата.

Връзката на резервоара за дъждовна вода с водосточната система се осъществява с водосточна тръба и гайгер (утаител, изработен от подходящ материал) от външната страна и подходяща тръба под повърхността.

Необходима е потопяема помпа, която да разпределя водата от подземните резервоари в градината. При пластмасовите резервоари търговците обикновено ги доставят в комплекти; не забравяйте да закупите такава и за бетонния си резервоар.

Podzemní nádrž na sběr dešťové vody

 

Какъв резервоар за дъждовна вода да изберете

Преди всичко изяснете дали ще използвате водата в градината само за поливане, миене на колата или за третиране наили планирате да я въвеждате и в къщата (пускане на водата в тоалетната, пране и др.).

В първия случай това зависи главно от размера на градината. За подробности относно количеството вода, използвано за поливане, вижте нашата статия за поливането на градината.

А как да изчислим размера на резервоара за дъждовна вода за битови нужди? Използвайте тази формула:

  • обем на резервоара в литри = брой жители на къщата × 105 (средно потребление на вода на жител) × 0,5 (коефициент на използваемост на дъждовната вода) × 20 (коефициент на използваемост на дъждовната вода)

Друг критерий за избор на обема на резервоара за дъждовна вода е площта на покрива. Ако покривът е с площ до 100 m² и водата ще се използва само за дейности на открито, достатъчен е резервоар с вместимост до 3000 литра.

Формулата за изчисляване на количеството дъждовна вода от покрива е следната:

  • обем на резервоара в литри = годишни валежи в мм × площ на покрива × 0,78 (среден коефициент на оттичане от покрива) / 14 (коефициент на използваемите валежи)

 

Не е нужно да се притеснявате за качеството на дъждовната вода

Въпреки че дъждовната вода не е подходяща за пиене, дори и след пречистване с филтри в събирателните резервоари, тя е напълно подходяща за използване като комунална услуга. Дъждовната вода е по-подходяща за напояване на градината, отколкото за питейна вода, тъй като не съдържа хлор и благодарение на липсата на соли и ниското съдържание на желязо е противоположност на така наречената твърда вода.

Както вече беше споменато, при подходящо техническо решение на окабеляването можете да го използвате в дома. Той е идеален за пране, особено поради своята "мекота". Тя разтваря значително по-добре перилните препарати и не образува котлен камък. Освен че спестява вода, тя спестява и пари благодарение на по-малкия разход на перилни препарати и по-бавното износване на пералната машина.

За домашна употреба обаче е необходимо филтриране на водата. Колкото повече, толкова по-добре. Първото пречистване ще ви осигури гайгер, следващото трябва да е точно преди резервоара, а последното след това поставете на входа на компресора. На въпроса "как да си направим филтър за дъждовна вода" е доста лесно да се отговори. Всичко, от което се нуждаете, е мрежа против насекоми.

Що се отнася до рН на дъждовната вода, препоръчителните стойности за питейна вода са между 6,5 и 9,5, докато дъждовната вода е около 5,6.

filtrační síto pro dešťovou vodu

Решаване на проблема със субсидията за събиране на дъждовна вода

Комплектите за събиране на дъждовна вода отговарят на условията за получаване на субсидии от Държавния фонд за околна среда в рамките на програмата за субсидиране на събирането на дъждовна вода. Размерът на субсидията варира в зависимост от бъдещото използване на дъждовната вода от кандидата. Съществуват три варианта:

  • използване на дъждовната вода в съществуващите сгради за поливане,
  • използване на дъждовна вода в новите сгради за поливане и промиване,
  • използване на дъждовна вода в новите сгради за поливане и промиване + използване на сиви отпадъчни води.

Използването на дъждовна вода наистина се изплаща, със или без субсидии. Разгледайте нашата оферта за събиране на дъждовна вода, за да сте сигурни, че разполагате с всичко необходимо.

Независимо дали мислите по-екологично или просто искате да спестите пари от ежедневните си разходи, определетеНе забравяйте да прочетете следващата статия, озаглавена "10 съвета за пестене на пари от вода у дома".

Създаден14.03.2022 г.
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Подробни настройкиПозволете всичко