Създаване на морава стъпка по стъпка

Založení trávníku

<![endif]-->

Есента е най-подходящото време за създаване на тревна площ, следвана от пролетта. Независимо дали сте избрали да засеете моравата си през есента или не, прочетете нататък за съвети как да създадете моравата си, как да се грижите за нея и за какво да внимавате. Не забравяйте да осигурите достатъчно въздух. Затова е важно вертикалното разрохкване и аерирането на тревата.


Кога да се сее трева - ето за какво става дума

Този аспект бегло бе очертан във въведението. Сеитбата на трева през есента е идеална по няколко причини:

  • повече влага (в почвата и въздуха) - няма да се налага да поливате тревната площ,
  • по-ниски температури - тревата няма да бъде "изгорена",
  • по-малко натоварване на тревната площ - тя не се утъпква толкова много през зимата,
  • липса на плевели,
  • наличието на много естествени хранителни вещества.

Ако се питате кога да засеете моравата през есента, отговорът е до края на октомври. Внимавайте със засяването на трева през ноември, тъй като има риск семената да не се вкоренят, ако зимата настъпи по-рано. Ако обаче зимата е мека, те ще виреят добре.

Така че, ако есента напредва, препоръчваме да изчакате до пролетта. През април например земята не е толкова студена и температурата е идеална за засяване на трева - все още не е прекалено горещо и сухо.

Каква смес да изберете

В случай на нова морава това зависи от натоварването, на което ще бъде подложена, и от честотата на косене.

  • Парковата смес е подходяща за домашна градина.
  • За по-интензивно използвани тревни площи (предимно спортни) изберете специалната смес Sport.
  • За голяма площ, която ще косите само от време на време, изберете ливадна смеска.

Съществуват смеси за засяване на тревата. Те съдържат сортове, които покълват бързо и се размножават лесно. Тревните смеси постепенно губят кълняемостта си, затова не използвайте семена, по-стари от 2 години.

Travní směs park

Колко семена са ви необходими?

Разходът на семена за m2 може да бъде намерен на опаковката, но препоръчваме да използвате около 10% повече, в случай че някои семена не покълнат. По-големи количества трябва да се засяват особено в близост до бордюри, тъй като камъните, ръбовете и палисадите задържат топлина и почвата около тях се нагрява. Не забравяйте да вземете предвид това увеличение, когато изчислявате разхода.

Най-често използваното количество е 25-30 g/m2.

 

Подгответе добре почвата за засяване на трева

Правилно подготвената почва е в основата на богата и здрава морава. Как да го направим?

  1. Обработете добре почвата. Не е необходимо да се задълбочавате много, 20 см са достатъчни.
  2. Премахнете всички плевели. Изтръгнете ги на ръка или използвайте препарат за унищожаване на плевели. Внимавайте продуктът наистина да е предназначен само за двусемеделни плевели, няма да отгледате трева с унищожител на всички зелени плевели.
  3. Отстранете камъните, корените и другите отпадъци.
  4. В зависимост от времето, което имате, оставете почвата да почива една или две седмици без допълнителна намеса. Ако през това време израснат още плевели, унищожете ги отново.
  5. Подготовката на почвата за моравата включва и обогатяването ѝ със специален субстрат; в случай на кисела почва (pH под 5,5) използвайте вар.
  6. Накрая идва ред на прецизното подравняване с гребло, а при големи неравности - с валяк.

Оптималната почва за нова морава е средно тежка. Ако моравата е създадена върху глинеста почва, първо добавете пясък. Създаването на морава в пясък изисква обогатяване с хумус.

 

Как се засява морава

Това не е трудна дейност, но изисква преди всичко усърдие. Най-важното условие е редовното разпределение на тревната смес.

За по-малки площи можете да засеете тревата на ръка. Разделете площта на по-малки участъци, за да осигурите равномерност. Използвайте канап, за да направите квадратна мрежа, като систематично преминавате през всеки квадрат и го разпръсквате. Другият вариант е да засеете тревата на кръст - първо по дължина, а след това напречно.

И в двата случая се прилагат следните препоръки:

  • Разбъркайте добре сместа преди да я засеете.
  • Опитайте се да вземете приблизително същото количество в дланта си всеки път.
  • Първо засейте краищата.
  • Сеитбата трябва да се извършва при пълно безветрие.

Можете да използвате разпръсквач, за да улесните работата, но дори и в този случай се уверете, че тя е разпределена равномерно.

Sypací vozík na trávu

 

Окончателни дейности по създаване на тревна площ

За да се предотврати разнасянето на пресните семена от вятъра или изяждането им от птиците, сместа трябва да се обработи много внимателно в почвата с гребло (достатъчно е 0,5 cm) и да се прекара с валяк. Семената могат да се оставят да лежат, без да се впръскват, но те ще бъдат по-изложени на капризите на природата и шансовете за гъста морава ще намалеят.

И накрая, не забравяйте да напоявате, особено когато засявате тревата през пролетта. Ако пръскате с маркуч, прочетете всичко, което трябва да знаете за тях, в " Как да изберем най-добрия градински маркуч". Но във всеки случай избягвайте локви. Ако сеете през есента, снегът ще се погрижи за напояването. Ако има много сняг, отстранете го, тъй като има риск от поява на плесен.

Кога да наторявате моравата след сеитба

Тъй като вече сте обогатили почвата по време на подготовката, в момента не е необходимо торене. Когато се питате "кога да наторявате новата морава", отговорът е след първото косене. Можете да оставите окосената трева да лежи наоколо като мулч или да използвате тор за тревни площи. Никога обаче не го поставяйте върху прясно окосена трева.

 

Колко време е необходимо за отглеждане на морава

Не трябва да забравяме, че това са тревни смески, така че всеки вид има различно време за покълване. Можете да очаквате първите стръкове след 7 дни, като това вероятно ще бъде многогодишен райграс, а най-бавният сорт (ливаден райграс) ще израсне за 4 седмици. Някои производители обаче третират семената с вещества, които ускоряват покълването на тревните семена, и този вид райграс ще поникне само за 14 дни.

Délka růstu trávy

 

Ако не сте сигурни в качеството на семената (например поради възрастта им), първо направете ориентировъчен тест за кълняемост. Необходими са ви:

  • купа,
  • мокра целулоза,
  • прозрачен капак,
  • няколко семена от трева (предварително преброено количество).

Сложете пулпата в купата, отгоре сложете семената и покрийте. Поддържайте лехата влажна, проверявайте я редовно и отстранявайте всички покълнали семена, като записвате количеството им. Има разлика между това колко време е необходимо, за да порасне засятата морава, и това кога можете да я използвате пълноценно, което е няколко месеца. Пълният ефект ще видите едва през втория сезон.

 

Кога да косим новата морава и как да се грижим за нея

Косете, когато тревата достигне височина от 10 см, най-рано 5 седмици след засяването. Наистина трябва да косите много внимателно, тъй като растенията все още нямат достатъчно корени и са слаби. При първото косене трябва да се използва косер или сърп. Косенето се извършва на височина около 5-6 cm, а при спортните тревни площи - на 3-4 cm.

Délka růstu trávy

Вече споменахме за оплождането, но за да сме сигурни, ще направим малко обобщение:

  • Можете да използвате окосена трева вместо тор.
  • Можете също така да използвате тор за тревни площи.

Никога не торете веднага след косене. Новата морава се нуждае и от обилно поливане, прочетете всичко за поливането на моравата в статията.

Не забравяйте да осигурите достатъчен достъп на въздух. Редовно отстранявайте мъха и мъртвите части на растенията.

Сеитба на тревни площи

След първото косене ще видите колко равномерно сте се справили с разстоянието. Вероятно ще откриете някои голи места, също защото не всички семена са покълнали. Този проблем може да бъде решен чрез засяване.

  1. Закупете смес за дозиране, в идеалния случай от същия производител като оригиналната смес.
  2. Леко разрохкайте оголените места с мотика.
  3. Смесете и засейте семената.

Цена за основа на тревна площ

Що се отнася до семената, приблизителната цена на m² е около 5 CZK. Крайната цена зависи не само от общата площ на бъдещата морава, но и от цената на другите необходими части на процеса (тор, вар, вода, сеитбена смес и др.).

Обобщение на създаването на тревни площи: процедура и нужди

Процедура Нуждае се от
1. Подготовка на почвата Гребло, унищожител на плевели, количка, подхранващ субстрат, евентуално азотна вар, гребло, валяк.
2. Сеене на трева Смес за трева (семена), канап, разпръсквач, гребло, валяк.
3. Грижа за засятата морава Маркуч или напоителна система, коса или сърп, косачка за трева, тор за трева.
4. Сеитба на тревни площи Сапун, смес за дозиране.
Създаден30.11.2021 г.
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Подробни настройкиПозволете всичко