Ясна процедура за зазимяване на басейна, така че той да издържи и през следващия сезон

Zazimování bazénu

<![endif]-->

Ако искате басейнът ви да издържи и през следващия плувен сезон, трябва да го зазимите добре. Източването на басейна за зимата не е напълно необходимо, но други стъпки са необходими. Например правилното третиране на неизточената вода в началото на сезона ще ви спести време и пари при повторното пускане на басейна в експлоатация. Прочетете как да подготвите басейна си за периода на почивка, как да зазимите пясъчната си филтрираща система и още много полезна информация точно сега.


Знаете ли кога да зазимите басейна си?

Някой зазимява басейна в момента, в който разбере, че няма да плува тази година. По този начин обаче те увеличават работата по подготовката за летния сезон, тъй като водата ще се развали през есента. Дори ако вече не използвате басейна, идеално е да оставите технологията да работи и да изчакате, докато температурата на водата падне под 10 °C. По-ниските температури спомагат за значително намаляване на броя на микроорганизмите. Едва тогава можете да консервирате водата с подходящ продукт.

 

Chemie na zazimování bazénu

 

Зазимяването на надземни басейни се различава

Сигурно се досещате, че основната роля се играе от тяхната конструкция. В зависимост от това разделяме басейните на самоносещи се с надуваем горен пръстен и басейни с плътна стена. И вие също ще се досетите кое е по-лесно. Можете да прочетете повече за различните видове басейни, например в тази статия за избора на най-добрите басейни.

Как да зазимите самоносещ се плувен басейн

  1. Точно така, това е по-лекият вариант, но и вариантът, при който трябва да изцедите цялата вода.
  2. Изцедете водата.
  3. Отстранете всички маркучи и оборудване.
  4. Отстранете всички замърсявания от басейна и изплакнете вътрешната стена с чиста вода, за да се уверите, че не са останали остатъци от химикали за басейна.
  5. Издухайте горния пръстен и оставете разложения басейн да изсъхне добре.
  6. Уверете се, че всичко е изсъхнало, преди да разточите басейна. Внимавайте, не сгъвайте, а наистина търкаляйте!

Съхранявайте навитите на руло самоносещи се надземни басейни на чисто място при температура 5-25 °C през зимата.

Възниква въпросът къде да се източи водата от басейна. За предпочитане в канала. Тя съдържа хлор и химически остатъци и не е подходяща за поливане. И докато сме на темата за поливането, може би ще се заинтересувате от по-ранната ни статия за самостоятелното поливане на градината.

Zazimování samonosného bazénu

 

Как да зазимите надземен басейн с масивна стена

Първата стъпка може да бъде да се отстранят стъпалата, след което веднага да се извърши цялостно почистване на водата. Издърпайте стъпалата и след това използвайте сито или мрежа, за да отстраните плаващите остатъци. Използвайте прахосмукачка за басейни, за да почистите дъното. Накрая изплакнете пясъка във филтъра и го дезинфекцирайте с хлорен шок Cranit.

В следващата стъпка понижете нивото на водата на около 10 cm под колектора за мръсотия (скимера) и затворете обратния накрайник със запушалката. Ако не разполагате със запушалка, оставете нивото да спадне до 10 см под дюзата. За изпомпване на водата ще бъде полезен смукателен маркуч, който може да се свърже към помпеното устройство. Вече писахме за закрепването и свързването на маркучите в Как да изберем най-добрия градински маркуч.

Сега е подходящ момент да почистите стените на басейна от утайките, както над, така и под повърхността. Използвайте гъба за почистване над повърхността и прахосмукачка под повърхността.

След това идва ред на пречистването на водата. Първо, регулирайте рН на 7 и хлора на около 0,4 mg/l. За да постигнете правилните стойности, използвайте същите химикали за басейни, които използвате през плувния сезон. Накрая използвайте уплътнител за басейни, за да запазите водата.

Стигаме до изключването на маркучите и филтрацията, което включва не само самото изключване, но и:

  • демонтиране на помпата и дюзите,
  • отстраняване на водата от всички демонтирани части,
  • отвиване на дренажния клапан от помпата,
  • настройка на шестпътния вентил за филтриране в междинно положение.

Правилото за зазимяване на пясъчната филтрация е съвсем просто: тя трябва да се поддържа топла. Източили сте филтрацията, но пясъкът остава влажен. Той може да замръзне и да повреди контейнера. Съхранявайте всички части на място, където е повече от 5 градуса.

Същите правила важат и за изключването на нагревателя: източете водата от всички части и ги съхранявайте на "топло" място.

Остава само да обезопасите басейна срещу натиска на леда. Някои производители твърдят, че конструкцията на техните басейни е устойчива на замръзнала водание препоръчваме да поставите на повърхността разширителни поплавъци или поне няколко PET бутилки. Накрая покрийте басейна със зимен брезент, който предотвратява замърсяването, но и пропуска дъждовната вода, така че да не могат да се образуват локви.

Zazimování nadzemního bazénu

 

Как да зазимите вкопан басейн

Както и при надземния басейн, температурата на водата е определяща, а процедурата за зазимяване е приблизително същата, затова само накратко:

  • почистване и третиране на водата - ако искате да съживите приложението си, прочетете статията Как да използваме химикали за басейни,
  • почистване надъното и стените на басейна,
  • дезинфекция на пясъчния филтър ,
  • понижаване на нивото поне на 10 см под най-ниско монтираната част на басейна (скимер, противоток, дюзи, светлини),
  • отстраняване на части, които могат да бъдат отстранени - стъпала или светлини,
  • източване на водата от басейна, а в случай на мобилно филтриращо устройство - демонтирането и съхранението му,
  • поставяне на плувки или бутилки на повърхността,
  • издърпване на зимния капак на басейна или затваряне на покрива.

Както виждате, и в двата случая е възможно зазимяване на басейна без източване на водата.

Zakrytí plachtou zapuštěného bazénu

 

Зазимяването на басейн със солена вода е малко по-лесно

Процедурата е абсолютно същата, както при предишните случаи. Единствената разлика е в температурата. Солената вода има по-ниска точка на замръзване, така че не е нужно да се притеснявате, че ще замръзне, преди да можете да я почистите и обработите. Въпреки че третирането не е толкова горещо, в басейна със солена вода не е необходимо да използвате никакви химикали или хлор, а само да балансирате рН.

Повторението е майка на мъдростта или окончателно обобщение

  • Преди зазимяване се снабдете с уред за зазимяване на басейни, поплавък за разширяване на басейна или празни бутилки от PET и брезент за зазимяване на басейни.
  • Водата трябва да е като през сезона за къпане.
  • Ниво най-малко 10 см под нивото на най-ниската технология.
  • Всички разглобени части трябва да се изсушат добре и да се съхраняват на сухо и топло място.
  • Няма да имате нужда от антифриз за басейна си; при правилна процедура за зазимяване водата може да замръзне.
Създаден26.10.2021 г.
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Подробни настройкиПозволете всичко