Субстрати и почви: как да ги познаваме и какъв тип да изберем

substrát nebo zemina

<![endif]-->

Може да се каже, че изборът на подходяща почва или субстрат е половината от успеха при отглеждането. Качеството на субстрата ще повлияе на вкореняването, растежа, цветовете и реколтата. Запознайте се с градинските термини, като например субстрат за мушкато или почва за домати.


Почва срещу субстрат

Продажбата на почва е сравнително ново явление; преди всеки градинар сам смесваше сместа. Достатъчни са били животински тор, компост и пясък или глина. Съществуват обаче много повече видове почва и съвсем не е трудно да си я "направите". За по-голямата част от нея се грижи самата природа. Най-често срещаните домашно приготвени почви включват:

  • Листна постеля - получава се при разлагането на листата, тя е фина и лека, с неутрално pH. Имайте това предвид, когато работите в градината през есента, и използвайте изгребаните листа.
  • Hrabanka - кисела почва, съставена от борови иглички и растителни остатъци от подраста.
  • Дървесна пръст - произвежда се чрез компостиране на тревна пръст и е тежка.

По този начин цената на почвата за градината е равна на цената на вашия труд. Недостатъкът е, че тези почви често съдържат плевели, че някои от тях съдържат малко хранителни вещества и че не можете да гарантирате оптимално рН. Ето защо почвите започнаха да се обработват и обогатяват по различни начини - така се появиха субстратите.

 

jakou zvolit zeminu

Източник: pixabay.com/photos/fresh-compost-hand-man-2386786/

 

Коя е подходящата среда за отглеждане?

Субстратите се основават на традиционния почвен слой, който представлява плодороден почвен слой, получен в резултат на селскостопанска дейност, или на торфа, който също е вид почва. Другите примеси варират в зависимост от това за какви растения е предназначен субстратът. Все пак изброените по-долу характеристики са ключови, независимо дали става въпрос за субстрат за стайни растения или за субстрат за домати.

  • Задържане на влагата,
  • продоволствена сигурност,
  • подходящо pH,
  • отсъствие на патогени и вредители.

Що се отнася до задържането на вода, към субстратите се добавят глина, перлит или кокосови влакна. Що се отнася до хранителните вещества, субстратите съдържат т.нар. стартова доза тор, която се изразходва за определено време (посочено на опаковката) и след това трябва да се започне подхранване. Не на последно място е и рН, от което всяко растение се нуждае по различен начин.

Също така има значение дали само засаждате растенията (пресяване ), или трябва да подхраните вече отгледано растение. Разбира се, има универсални видове субстрати, но е по-добре да изберете подходящия вид за конкретното растение и ситуация. И ние веднага ще ви обясним защо.

 

Субстрат за ягоди, почва за билки, почва за хортензии... По какво се различават те?

Ние сме си казали думата, всичко е свързано с pH и други нужди на растенията. Канадските боровинки например се нуждаят от много кисело pH, така че няма да дадат голяма реколта в обикновена градинска среда. Орхидеите, от друга страна, обичат максимална аерация и висок процент торф, така че им дайте специален субстрат за орхидеи, който ще им осигури това.

Поради различните нужди на пазара се предлагат субстрати за хортензия, за здравец, за ягоди, за цитрусови плодове, за декоративни растения и много други.

přesazování rostlin

Източник: pixabay.com/photos/leaves-plant-rain-raindrops-rainy-839260/

 

Кой субстрат за билки?

Градините с билки, независимо дали са в градината, в апартамента или на балкона, стават все по-популярни. За да може градината ви да дава ароматна реколта, трябва да знаете как да го направите. И едно такова знание е познаването на субстрата за билките. Той е разработен специално за нуждите на билките и зелените подправки.

  • Съдържа точното количество органични торове за биологично отглеждане.
  • Благодарение на структурата си тя гарантира оптимална аерация за растенията.
  • Ускорява растежа на корените.

Ако ще отглеждате средиземноморски билки, препоръчваме да използвате субстрат за лавандула, който е подходящ и за розмарин, градински чай и мащерка. Той осигурява добра пропускливост, проветривост и дългосрочно освобождаване на калций. За повече съвети относно отглеждането на билки вижте Отглеждане на билки за начинаещи: в апартамента и на балкона.

Какво ще кажете за почвата за стайни растения?

Може би малко ви объркахме с думата "почва". Истината е, че на теория субстратът превъзхожда почвата, но на практика много производители не правят тази разлика. Не го правят и интернет търсачките. Затова винаги четете съставките, за да знаете какво има в опаковката. А какво да кажем за стайните растения?

zemina pro pokojové rostliny

Източник: pixabay.com/photos/houseplants-plant-indoor-plant-2521967/

 

Стайните растения са подходящи за леко кисела среда и подходящи количества азот, фосфор и калий. Това ще им осигури богат на хранителни вещества субстрат за стайни растения. Орхидеите са специален член на семейство "стайни растения". Субстратът за орхидеи изобщо не е фин, вместо това трябва да е от по-големи парчета кора с минимално количество торф. Субстратът може да съдържа и кокосова пръст, която представлява нарязаната външна обвивка на кокосовия орех.

 

Сеитбата и размножаването изискват специални решения

Споменахме, че различните ситуации изискват и различни субстрати. Специалният субстрат за засяване и размножаване осигурява равномерно покълване на семената, вкореняването на резниците и растежа на младите, прободени растения. Той също така спомага за по-бързото развитие на корените. Добавеният речен пясък поддържа идеалното количество влага.

Klíčení semínek

Източник: pixabay.com/photos/seeds-sow-garden-cress-seeds-1302793/

 

Съхраняването на субстрат и почва не е ракетна наука

Съхранявайте неизползваните субстрати в оригиналната им опаковка на защитено от атмосферни влияния място, на сухо и в идеалния случай на хладно място. Не ги съхранявайте заедно с храна или фураж. Съхранявайте листната постеля и листовката (почвата) в дишащи торбички при същите условия.

Що се отнася до изтичането на срока на годност, не е нужно да се притеснявате. Вероятно ще успеете да ги използвате, преди да се "развалят". При посочените условия на съхранение това са около 3 години.

 

Качествени производители за вашето качествено отглеждане

В Strefa.cz можете да намерите субстрати на тези чешки марки:

  • AGRO - с дългогодишен опит в отглеждането и собствена акредитирана лаборатория с признати експерти.
  • FLORIA - под знака на "отглеждане за удоволствие и без усилие", с предимствата на овлажняващи съставки, естествени торове и микроелементи.
  • NATURA - единствената на пазара пълна гама от продукти за биологично отглеждане, гарантирана със сертификат.

Hnojení muškátů

Изберете най-добрия субстрат в Strefa.cz, сега знаете как.

 

Създаден30.09.2021 г.
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Подробни настройкиПозволете всичко