Как да изберем най-добрия градински маркуч

Výběr zahradní hadice

<![endif]-->

Изборът на подходящ градински маркуч може да бъде по-сложен, отколкото изглежда на пръв поглед. Но ако знаете какво да търсите, за какво да питате и какво да не забравяте, това ще бъде една истинска торта. Научете тази информация в нашата нова статия.


Материал от маркуч в една от главните роли

Пластмасовите маркучи са най-леки, така че с тях се работи най-добре. Но те също така по-лесно се прегъват, напукват и бързо се износват. Особено когато са постоянно изложени на слънчева светлина. За случайна употреба и при условие, че се съхраняват на сянка, пластмасовите маркучи не са за страхуване. Освен това ще зарадват и портфейла ви, това е най-евтиният градински маркуч.

Каучуковите маркучи са по-скъпи и по-тежки, но също така и много издръжливи. Те могат да издържат на гореща вода и палещо слънце. Не се прегъват и не се напукват толкова лесно. Дори когато се използват в тежки условия, те издържат много сезони.

Златната среда е маркуч, съставен и от двата материала.

Това е много практично, ако маркучът има специални настройки:

  • срещу износване,
  • срещу проникването на ултравиолетовата радиация,
  • срещу изкривяване,
  • срещу появата на водорасли.

Влияние на материала на маркуча върху здравето

Знаете ли, че материалът на маркуча също влияе на здравето ви? Маркучите от мека пластмаса често съдържат фталати - вредни вещества. Определено не препоръчваме такива маркучи за поливане на билки и растения, които искате да консумирате. Също така трябва да изберете нетоксичен тип за градински душове, пълнене на басейна или утоляване на жаждата на домашния ви любимец.

Hadice odolná vůči překroucení Hadice odolná vůči UV záření Hadice odolná vůči řasám Hadice pro celoroční použití Hadice bez obsahu škodlivých látek Hadice bez obsahu ftalátů

 

Какъв диаметър на градинския маркуч да изберете

Съществуват два диаметъра на маркуча - вътрешен и външен - и всеки от тях влияе по различен начин.

Вътрешният диаметър на маркуча влияе на водния поток

Колкото по-голям е диаметърът, толкова по-голям е потокът. Вътрешният диаметър на маркучите се посочва в милиметри или инчове (или части от инча), но може да намерите и инчове.

  • 1 инч = 1 инч
  • 1 инч = 25,4 мм
  • 1 инч = 25,4 мм

Диаметърът наполовин-инчовия маркуч (или половин-инчов маркуч) е 12,7 mm.

Вижте преизчисленията за по-лесна справка:

mm 3,2 4,8 6,3 7,8 9,5 12,7 15,9 19 25,4
инч (кула) 1/8 3/16 1/4 5/16 3/8 1/2 5/8 3/4 1

 

Най-често срещаните диаметри на маркучите са посочени в таблицата, като най-често използваните са отбелязани с цвят. За диаметри, които не са посочени в таблицата (напр. 40 mm и 50 mm), използвайте горното преобразуване.

Диаметърът на градинския маркуч зависи от дебита на водата, който ви е необходим. За нормално поливане на градината е достатъчен ½-инчов маркуч, а за напояване - ½-инчов маркуч.За поливане на големи площи ( ръчно или с разпръсквач) препоръчваме ¾ инча. Той има по-малка загуба на налягане. Можете да посегнете и към по-голям диаметър, за да напълните басейна и да го направите възможно най-скоро.

Златната среда, ⅝ инча, осигурява идеален воден поток без прекалено голямо налягане. Обикновено се свързва към изхода на помпата.

Вътрешният диаметър също влияе върху възможността за свързване на маркуч, но на това ще се спрем във втората част на статията.

В нашата оферта можете да изберете различни дължини за всеки диаметър:

 

Външният диаметър на маркуча за вода също е важен.

Разликата между вътрешния и външния диаметър определя друго важно измерение на градинските маркучи, а именно дебелината на стената. Това оказва влияние върху дълготрайността на маркучите, тъй като тънките маркучи скоро се разрушават. Дебелината трябва да бъде най-малко 5 mm.

Когато избирате градински маркуч, не изваждайте двата диаметъра, а използвайте теглото на маркуча. Маркуч с диаметър ½ инча ( 12,7 mm) трябва да тежи поне 115 g на метър дължина. По този начин:

  • Градински маркуч с дължина 15 м и вътрешен диаметър ½ инча → 1 725 г.

Дебелината на маркуча е свързана и с издръжливостта на стената на маркуча по отношение на водното налягане. Затова следете параметрите на налягането, които са:

  • Работно налягане = налягане, проектирано за постоянно натоварване на маркуча.
  • Налягане на разрушаване = налягането, при което маркучът се разрушава.

Налягането при повреда трябва да бъде между 20 и 30 бара. Ако искате да свържете маркуча към пръскачка под налягане, може да са ви необходими по-високи стойности. Проверете параметрите, посочени директно на пръскачката.

 

Průměry zahradních hadic

 

Какви видове маркучи има

Отговорът е лесен и труден едновременно - има много такива и те могат да бъдат разделени по различни критерии. Нека разгледаме основните видове, които често се използват в градината.

Вече споменахме маркучите за питейна вода. Вътрешният им слой е изработен от материал, подходящ за контакт с храни, и не съдържа никакви вредни вещества.

Смукателнитемаркучи са предназначени за свързване към помпа и изсмукване на течности, като например вода, от басейна преди зазимяване .

  • Можете да избирате между вътрешни диаметри 25 mm, 32 mm, 38 mm и 50 mm.

Напоителните маркучи имат микропроникване и, разбира се, се използват за напояване.

 

Свиваемите тръби удвояват дължината си след освобождаването на водата, така че са много практични за съхранение. Най-добрият градински маркуч с термосвиваемо фолио трябва да бъде много лек и същевременно здрав.

  • Препоръчваме дължина след разтягане от 20 - 30 м.

Не на последно място, има маркучи, които могат да бъдат навити или оплетени.

Можем да ги разделим и според дължината, тъй като тя също играе роля при вземането на решение. Най-късият е с дължина 10 метра, а в другия край на скалата са маркучите с дължина 100 метра. Най-продаваните дължини са 20 м и 30 м, а 50 м се използват от собствениците на наистина големи градини.

 

Smršťovací hadice

 

Има ли значение цветът на маркуча?

Каквото и да е. Светлите и прозрачни маркучи отразяват по-добре слънчевата светлина, така че не се размекват толкова лесно в жегата. Но тъмните, непрозрачни маркучи са по-устойчиви на водорасли. Въпреки това, ако си купите маркуч със специална обработка (вж. по-горе), можете да изберете цвета изцяло по свое усмотрение. Хората често избират зелено, за да не изглежда маркучът като юмрук в тревата.

Какво ще кажете за другите функции?

Други параметри, на които трябва да обърнете внимание, когато избирате градински маркуч, са:

  • Топлоустойчивост - оставяте ли маркуча навън през цялата година? Тогава той е изложен на високи температури и замръзване. Топлинната му устойчивост трябва да съответства на това.
  • Дължина - не купувайте ненужно дълъг маркуч. Измерете най-отдалечената точка от крана и купете малко по-дълъг маркуч. Правилната дължина ще реши въпроса как да увеличите налягането на водата в градинския маркуч и ще улесни работата с него.
  • Радиус на огъване - звучи научно, но това е просто максималното огъване, при което маркучът няма да се разруши. Радиусът на огъване се посочва от производителя, но ако не искате да се притеснявате при поливане, ако вече стетази стойност, препоръчваме ви да си купите ъглов маркуч, за да се отървете от този проблем.
  • Лесно боравене - тук роля играят дължината и теглото на маркуча. Въпреки това количките за маркучи могат да улеснят работата. Водачът за градински маркуч също е добър помощник, тъй като ролките улесняват преместването на маркуча. Ако имате наистина голяма градина, препоръчваме да свържете два по-къси маркуча, а не един дълъг. Това също ще улесни работата, например при източване или съхранение за зимата.

 

Как се свързват градински маркучи

Свързването на градинските маркучи не е задължително да е ракета, ако разполагате с подходящите подпори. Основите са да знаете вътрешните размери на маркучите в инчове (или мм), да определите дали искате постоянна или временна връзка и дали е необходим спирателен вентил. След това изберете подходящо съединение в съответствие с това.

Свързването на маркучи с различни размери също не е проблем, тъй като има редуктори, които правят това възможно. Просто изберете правилните диаметри.

За наистина голяма градина може да използвате адаптера за разклонение на маркуча. Няма да се налага да влачите един дълъг маркуч на голяма площ, а три по-малки могат постепенно да покрият цялата градина. Можете също така да изберете четирипосочен разклонител, при който всеки изход може да се регулира отделно, или по-малък двупосочен разклонител със същата функция.

Spojky a redukce k zahradní hadici

 

Как да свържете маркуча към крана

Очевидно е, че самият маркуч е безполезен, трябва да го свържете към източник на вода. За да свържете маркуча към водопроводния кран, ще ви е необходима здрава скоба за маркуч или адаптер с резба. Тук обърнете внимание дали адаптерът има външна или вътрешна резба. Не е нужно да се притеснявате и за свързването на маркуча към крана. С тези удобни помощници можете да го направите лесно.

Как да свържете маркуча към помпата

За свързването на маркуча към помпата имате почти същите възможности. Ако трябва да знаете кой маркуч да използвате за потопяема помпа, общото правило е следното: "Вътрешният диаметър на маркуча към помпата не трябва да е по-малък от този на нагнетателния отвор на помпата." По-здравият, с параметри на налягането в съответствие с помпата, винаги е по-добър.

Какво да прикрепите към края на маркуча

Точно както в единия край се нуждаете от източник на вода, в другия край се нуждаете от пистолет или дюза. На всекиго подхожда нещо различно, така или иначе, винаги гледайте метода на закрепване към маркуча. За това важи същата процедура, както и за закрепването към кран или помпа. Можете да закупите маркучи с накрайници от нас, като по този начин ще избегнете търсенето на подходящ накрайник или пистолет.

Повечето пистолети и дюзи предлагат възможност за регулиране на водния поток от силна до фина мъгла.

Зазимяване на градински маркучи

Преди началото на зимата източете водата от маркуча, дори ако го оставите навън (това не е препоръчително). Навийте внимателно маркуча и го закачете на достатъчно широка скоба. Никога не подреждайте маркучите един върху друг, тъй като това ще деформира долните. Ако разполагате с количка, за правилното монтиране е погрижено.

Определени изисквания се поставят и към пространството за съхранение:

  • В отопляеми зони маркучите трябва да бъдат защитени от преки източници на топлина.
  • Маркучите не трябва да се съхраняват на места с прекомерна влажност.
  • Мястото за съхранение трябва да е без прах и с добра вентилация.

Zazimování zahradní hadice

Създаден26.08.2021 г.
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Подробни настройкиПозволете всичко