Самостоятелно напояване на градината - ръчно и автоматично

Automatické zalévání zahrady

<![endif]-->

Поливането на градината и оранжерията е често срещано явление, но малцина се замислят за поливането на моравата. През по-сухите и горещи сезони това води до появата на грозни изгорели места в градината. Но не е задължително тревата зад оградата да е по-зелена, ако се грижите добре за своята. Ето как да го направите.


Поливането на градината през лятото е от съществено значение

Тревата, както и всеки друг жив организъм, се нуждае от много вода. С повишаването на температурите тази нужда се увеличава, но количеството вода в земята намалява правопропорционално. Тук се намесвате вие - градинарят, градинарят в парцел, любителят на красивата зелена и добре поддържана градина. Имате две възможности за поливане.

 

Ръчно поливане на градината като релаксация

Ако моравата ви е много малка, можете да се справите с поливането с лейка. Поливането с маркуч е по-удобен вариант. Разбира се, трябва ви и пистолет или накрайник и помпа, които да поставите в кладенеца. Ако искате да намалите разхода на вода при поливането на градината, използвайте дъждовна вода.

Недостатъци на ръчното пръскане:

  • отнема време,
  • не е равномерна,
  • за по-голяма тревна площ е уморително.

Ако обаче гледате на поливането като на релаксиращо занимание, което дава и видими резултати, ръчното поливане е идеално за вас.

 

Zalévání hadicí

 

Автоматичното поливане на градината спестява време

Съществуват много устройства за автоматично напояване на градината, наречени разпръсквачи. Но как да се ориентирате в тях? Всяко от тях разпръсква вода с различен обем, интензивност и разстояние. Основното нещо, което трябва да вземете предвид, е размерът и формата на площта, която трябва да бъде напоявана.

Кръгли пръскачки

Както подсказва името, тези пръскачки разпръскват вода в кръг. При многофункционалните видове обхватът им може да се контролира. Можете да изберете разпръсквач с основа или разпръсквач с възможност за включване.

 

Правоъгълни пръскачки

Правилно се досещате, че се пръска правоъгълна зона. Дюзите са разположени в редица и се накланят от едната до другата страна. Ето защо те са известни като накланящи се или люлеещи се пръскачки. Различните видове се различават по броя на дюзите и максималната площ на пръскане. Всички модели, които предлагаме, имат механизъм за регулиране на сектора на зоната на пръскане.

Еквивалент на правоъгълния разпръсквач може да бъде маркучът на разпръсквача. Той представлява триканален плосък маркуч с микропроникване.

 

Typy zahradních postřikovačů

 

Автоматично поливане на градината със собствените ви ръце

Всички разпръсквачи за повърхности се свързват много лесно към градинския маркуч. Въпреки че не всеки маркуч е подходящ, можете да прочетете повече за това в статията за подходящите и неподходящите маркучи за поливане. Един въздушен разпръсквач обаче ще свърши цялата работа вместо вас, особено ако разпръсква върху цялата площ на градината.

Така стигаме до малките недостатъци на автоматичното повърхностно напояване.

  • Ако разпръсквачът не покрива цялата площ, ще трябва да го преместите след определено време или да поставите повече разпръсквачи на моравата.
  • Люлеещите се разпръсквачи разпръскват вода на високо ниво, което може да доведе до неравномерно напояване при по-силен вятър.
  • Маркучът трябва да се прибере така, че да не останат следи от него върху тревната площ.

Въпреки тези недостатъци повечето хора смятат, че автоматичните пръскачки са добър вариант за спестяване на време и работа при поливане на градината. Особено ако могат да използват и цифровия таймер, който им позволява да програмират поливането индивидуално.

Нашият съвет: Можете също така да използвате разпръсквачи за автоматично напояване на оранжерията.

Oplechování hřebene

 

Коя градинска помпа ви е необходима за поливане на градината

Винаги си задавайте следните въпроси, когато избирате помпа:

  • Откъде ще вземете водата (от кладенец или от бъчва)?
  • Какво налягане на водата ви е необходимо?

В случай на поливане с маркуч вероятно можете да се справите с повърхностно самозасмукващом помпа, но за автоматично напояване от кладенец може да предпочетете потопяема помпа. С пръскането с маркуч може да се справите с модел с налягане от 3-4 бара, а за самостоятелно поливане се брои налягане от 6 бара.

Съществуват специални устройства за събиране на дъждовна вода, които изпомпват водата от бъчвата.

 

Колко вода използвате за поливане на градината си

В нашия климат тревата се нуждае от 600 до 800 мм вода на квадратен метър за оптимален растеж през топлите месеци (от пролетта до есента). Това е приблизително 25-40 литра вода на квадратен метър седмично. Тази цифра обаче включва и естествените валежи, които покриват около ⅓ до ½ от необходимото количество. Така че чрез напояване в най-добрия случай трябва да осигурите приблизително 13-20 литра на квадратен метър седмично.

Нашият съвет: Трудно е да се изчисли точната консумация на вода и разходите за поливане на градината, тъй като има повече променливи, но можете да следвате това:

- средна нужда от напояване 17 l/m2/седмица

- средна цена на водата 0,1 CZK/л

Поливането на градина с площ от 1 000 m2 струва около 1 700 крони на седмица.

 

Ефективното поливане на градината не е ракетна наука

Пестенето на вода е важна тема напоследък, а вие също можете да пестите вода при поливане:

  • Използвайте автоматично или полуавтоматично напояване в градината си, като спестявате до 70% вода в сравнение с ръчното поливане.
  • За да избегнете разходите за вода при напояване на градината си, използвайте дъждовна вода. Просто си купете подходяща бъчва.
  • Получете съвет как да проектирате напояването на градината си така, че водата да отива само там, където е наистина необходима. Освен това експертите могат да ви дадат по-точна цена и количество за автоматичното напояване на градината.

 

Ако мислите да поливате градината си с вода от басейна, забравете за това. Хлорът и остатъците от други химикали за почистване на басейна определено няма да са полезни за вашата морава или други растения.

Нашият съвет: Необходимостта от поливане се влияе и от косенето на тревата. "Острото рязане" на барабанната косачка намалява изпарението на вода и следователно необходимостта от поливане.

Zalévání dešťovou vodou

Кога да поливаме градината

Може би последният, но не и по важност въпрос, свързан с поливането на градината, е подходящото време. Независимо дали е ръчно или автоматично, поливането вечер или рано сутрин е идеално. Последното определено е по-ефективно, тъй като сутрин почвата е хладна и ще оползотвори максимално водата.

Създаден28.07.2021 г.
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Подробни настройкиПозволете всичко