Отглеждане на билки за начинаещи: в апартамента и на балкона

Pěstování bylinek

<![endif]-->

Вкусът, ароматът и лечебното действие на пресните билки са много по-изразени от тези на сушените, без съмнение. Затова не се колебайте да създадете своя собствена билкова градина на балкона или в апартамента си. Отглеждането на билки у дома е лесно и дори начинаещ може да го направи. Всичко, от което се нуждаете, е правилният подход, който ще обясним в следващите редове.


6 лесни билки за начинаещи

По принцип могат да се отглеждат всякакви билки, но за начинаещи препоръчваме тези шест вида. Удовлетворете скромните им нужди и те ще ви възнаградят с целогодишно снабдяване с вкус и аромат.

  1. Лимонова маточина - предпочита частична сянка и постоянно влажна почва.
  2. Розмарин - нуждае се от много светлина и периодично поливане.
  3. От друга страна,ментата се нуждае от редовно поливане и може да понася частична сянка.
  4. Босилек - ежедневното поливане на босилека е задължително.
  5. Кориандър - изисква много топлина и равномерно влажна почва.
  6. Майорана - осигурете му топлина и пропусклива почва.

СЪВЕТ: Всяка билка има своите приложения, но понякога ги отглеждаме, а после не знаем какво да правим с тях. Това най-често се случва със силно ухаещата средиземноморска билка - прочетете за какво се използва розмаринът.

Druhy bylin

10 съвета как да отглеждате билки у дома

Балконът или терасата са идеални за отглеждане на билки, но отглеждането на билки пред прозореца също може да се превърне в доста добра градина.

Отглеждане на билки на балкона

  • Ако имате балкон с южно изложение, там ще виреят добре средиземноморските билки като риган, мащерка, градински чай, босилек и розмарин. Те се нуждаят от пряка слънчева светлина.
  • Растенията, които предпочитат частична сянка, ще се радват на балкон с източно или западно изложение. Например маточина, мента и стевия.
  • Северната страна е проблематична от гледна точка на отглеждането, но някои устойчиви видове могат да се справят. Можете да поставите лук, кервел или кервел.
  • Растенията трябва да са на подветрено място и да са защитени от обедната жега.
  • Обърнете внимание на температурата на околната среда. Ако тя падне под 10 градуса, внесете билките вътре, а средиземноморските билки - още по-рано. Само на закрито е подходящо за отглеждане на билки през зимата.

 

Bylinky na balkóně

Отглеждане на билки в апартамента

  • Билките, които могат да се справят с по-ниски температури и частична сянка, са най-подходящи за целогодишно отглеждане на закрито. Сред тях са лукът, магданозът, маточината, ментата, копърът и кресонът.
  • Билките ще се чувстват най-добре у дома, навън на прозореца. Място на перваза на прозореца ще им осигури светлина и въздух.
  • Поставяйтесредиземноморските билки само пред прозорец с южно изложение, така че да получават възможно най-много слънчева светлина.
  • Пазете се от отглеждане на билки у дома през зимата, когато отоплението е включено. Не е добре растенията да стоят директно над радиатора.
  • Никакви билки не бива да стоят на течение.

СЪВЕТ НА РЕДАКТОРА: Ако искате да създадете стабилен полукръг на балкона или терасата си, използвайте външни ролетни щори.

 

4 стъпки за богата реколта от билки

Вече знаете какви билки да отглеждате у дома и къде да ги поставите. Сега остава само да разберете как да ги засадите и да се грижите за тях, така че трудът ви да даде резултат. В този случай - листа.

Саксии, саксии за цветя, почва

Отглеждането на билки у дома от семена е доста трудно, затова като начинаещи купувайте предварително отгледан разсад от градински магазин.

След това изберете подходящ съд за отглеждане. Съществуват множество саксии за билки за дома, но не забравяйте, че те трябва да осигуряват достатъчно място за растенията и да имат отвор за дренаж. Същото важи и за саксиите.

Изберете светли съдове за южния балкон, за да не ги нагрява излишно слънцето.

И накрая, уверете се, че сте закупили специална среда за отглеждане на билките, така че те да разполагат с достатъчно хранителни вещества.

Засадете дърво.Искам да кажа, билка

Направете дренажен слой от едрозърнест пясък, камъни или керамични парчета на дъното на саксията или кутията, за да предотвратите загниването на корените. След това запълнете ⅓ от височината на саксията с почва (субстрат), поставете разсада и запълнете страните. Леко притиснете почвата.

 

Bylinky na balkóně

Не се страхувайте да комбинирате билки в саксия

Разбира се, само ако имат еднакви изисквания за отглеждане.

Те си пасват добре:

  • босилек и майорана
  • магданоз, лук, копър, лук
  • градински чай, риган, розмарин, мащерка, естрагон

От друга страна, ментата и маточината винаги изискват отделна саксия. Те имат твърде разрастващи се корени.

Грижа за билките

  • Поливайте по-често с по-малки дози, а не "веднъж и задълбочено".
  • Вместо да поливате, от време на време пръскайте растенията с пулверизатор, за да се отървете от праха.
  • Редовно подрязвайте билките.

Както виждате, билките, както и принцеса Зубейда, се нуждаят от три прости неща: светлина, въздух и любов. И хранителни вещества, макар и не хляб и сланина, както принцесата. Дайте им ги и те ще ви се отблагодарят подобаващо. След това можете да направите още една крачка напред в кариерата си и да опитате да отглеждате билки от семена или да се впуснете в хидропонни или аеропонни системи.

СЪВЕТ: Някои билки подпомагат здравословното храносмилане, други детоксикират организма, а трети помагат за намаляване на теглото.

 

Zalévání bylinek

Създаден18.06.2021 г.
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Подробни настройкиПозволете всичко