Как да третираме дървените градински мебели, за да издържат дълго време

jak ošetřit dřevěný nábytek

<![endif]-->

Не подценявайте стойността на третирането на дървени градински мебели, аксесоари или дори дървен детски пясъчник. Така ще го запазите в отлична форма за дълги години напред. Освен това поддръжката не е голяма работа, ако знаете как да я правите. А след като прочетете тази статия, вече ще знаете. не подценявайте третирането на дървените градински мебели, то се отплаща. Ще я запазите в отлична форма за дълги години напред. Освен това поддръжката не е ракетна наука, когато знаете как да го направите. А след като прочетете тази статия, вече ще знаете.


Защо поддръжката на градинските мебели е толкова важна?

За разлика от масата в трапезарията или фотьойлите в хола, градинските мебели са изложени на атмосферни влияния. UV лъчи, дъжд, температурни разлики - нищо от това не е добро за дървото. Въпреки че екзотичните дървесни видове са по-издръжливи от бора, смърча или дъба и не изискват грижиза удължаване на живота им, но те също така се нуждаят от поне минимална намеса, за да се запази красивият им външен вид.

 

Udržování dřevěného nábytku

Преди да започнете...

Познаването на свойствата на материала е в основата на определянето на правилната обработка на градинските мебели. Освен че трябва да знаете произхода на дървесината (местна или екзотична), трябва да знаете и дали тя е мека или твърда и дали има някакво покритие.

  • Лакираната дървесина не се нуждае от много грижи. То е добре защитено и замърсяванията могат да се отстранят с разтвор на почистващ препарат. Всяка малка повреда обаче означава ново цялостно лакиране.
  • Восъчната дървесина е много чувствителна, дори стоящата дъждовна вода ще причини трудно отстранимо петно. То изисква интензивна поддръжка, така че няма да се сблъскате с това покритие много често.
  • Намазаната с масло дървесина е добре защитена от изсъхване и влага, но с ограничена ефективност. Постоянната защита се гарантира чрез повторно смазване поне два пъти годишно.
  • Лакираното дърво има сходни свойства с омасленото дърво, но пигментираният лак също така предпазва от UV лъчи и може да покрие иначе неотстраними замърсявания.
  • Необработената дървесина няма дълъг живот, с изключение на екзотичната дървесина. Местната иглолистна дървесина изисква директно една от горепосочените обработки на повърхността.

 

Обработка на градински мебели стъпка по стъпка

Тук стигаме до основната част, която може да бъде разделена на отделни етапи. Нека да уточним.

 

Преди първата употреба

Ако сте закупили мебели, които са били третирани по какъвто и да е начин, печелите. Всичко, което трябва да направите, е леко да ги почистите от праха. В случай на субтропична дървесина можете (но не е задължително) да боядисате мебелите с подходящо масло, за да подчертаете и запазите естествения им вид. Тиковото масло е идеално, тъй като прониква дълбоко в структурата на екзотичната твърда дървесина.

Ако новата ви градинска мебел е изработена от местна дървесина без покритие, е необходима следната процедура:

  1. Отстраняване на всички замърсявания или мазнини.
  2. Леко шлайфане с шкурка.
  3. Покриване с препарат за защита от насекоми, плесени и гъбички.
  4. Обработка със защитно покритие. Можете да избирате измежду горните варианти, чиито предимства и недостатъци вече знаете. За да ви помогнем да вземете решение, ето още няколко съвета:
  • Лакът създава равномерен слой върху мебелите, който ги предпазва много добре, но същевременно отделя потребителя от дървото.
  • Восъкът придава естествен вид на дървото, но не издържа на високи температури.
  • Маслото попива бавно, затова оставете мебелите да изсъхнат наистина дълго време. То е особено подходящо за по-твърди дървесини като бук, орех, елша или клен.
  • Лазурата обикновено се счита за най-добрата възможна защита за градински мебели и е подходяща за по-меки дървесни видове - ела, смърч, бор и липа.

 

Broušení dřeva

 

Редовна поддръжка

Това трябва да се прави поне два пъти годишно, преди и след сезона.

  • Просто почистетелакираните и восъчни мебели с влажна кърпа. Въпреки това, ако откриете пукнатина в защитния слой, е необходимо да извършите ремонт, за да предотвратите проникването на вода в дървото през пукнатината.
  • Мебелите от твърда дървесина в домашни условия се нуждаят от накисване с масло. Какво масло да използвате за градински мебели? Само натурално масло, предназначено за тази цел. Препоръчваме ви да мажете мебелите с масло дори през сезона. Мръсотията и прахта се отстраняват лесно от омаслената дървесина с лек разтвор на почистващ препарат .
  • Екзотичните дървесни видове не се нуждаят от специална поддръжка. Въпреки това, ако в началото сте ги напоили с тиково масло, се прилагат същите грижи, както за домашните мебели от твърда дървесина.
  • Лазурите върху мека домашна дървесина изискват пребоядисване. Старата боя трябва да бъде леко изшлайфана, преди да се нанесе нов лак. Действайте внимателно и последователно, за да избегнете появата на петна.

Можете също така да научите как да се грижите правилно за други видове градински мебели, като например метални, ратанови или текстилни градински мебели.

 

Зазимяване

Дървените градински мебели издържат по-дълго, ако ги съхранявате на сухо и проветриво място през зимата. В идеалния случай в гараж или навес, навес или сглобяема градинска къща. Във всеки случай мебелите трябва да бъдат защитени от замръзване и сняг, така че ако ги оставяте в пергола през зимата, задължително използвайте брезенти.

 

Krycí fólie na zahradní nábytek

 

Как да почистваме градински мебели

Вече споменахме, че лек разтвор на почистващ препарат е достатъчен за отстраняване на прах и дребни замърсявания. За по-обстойно почистване на градинските мебели използвайте специални препарати за почистване на дърво, от които на пазара има голям избор. Такъв почистващ препарат ще ви избави и от сивкавия оттенък на дървото.


Борба с плесените и гъбичките

Появили ли са се черни петна по мебелите? Не се притеснявайте, има решение и на този проблем.

  • Често това става с помощта на специален препарат за почистване на дърво.
  • Ако не, пригответе силен хлорен разтвор, който действа на дървоядните гъбички.
  • Ако това не помогне, шлифовайте засегнатия участък до здрава дървесина и след това обработете с импрегнатор и защитен слой (вж. по-горе).

 

Ochrana dřeva před plísní a houbami

Създаден4.06.2021 г.
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Подробни настройкиПозволете всичко