Свързване на улуци - какви са възможностите?

Spojovani zlabu

<![endif]-->

Съществуват няколко начина за свързване на отделните части на улука. Някои от тях можете лесно да направите сами, а други се нуждаят от експертната ръка на професионалист. Разберете кои са наличните методи за свързване на улуци, как да се справите с тях и за какво да внимавате.

 


 

Съдържание на статията

Възможности за свързване на улуците

 

Възможности за свързване на улуците

Начинът на свързване на различните части на улука зависи от материала на улука и от производителя. Можете да видите запояване, занитване, лепене и съединяване със специални съединители. Някои от тези методи се използват и едновременно. Ще разгледаме по-подробно всички от тях.

 

Свързване на улуци с муфи

Ако искате сами да монтирате системата за улуци, съединителите очевидно са най-доброто решение. Тяхната употреба е абсолютно проста и затова са най-широко използвани. Цялата система за улуци може да се сглоби като комплект - без инструменти.

Можете също така да го разглобявате и сглобявате по всяко време. Лесното сглобяване и разглобяване улеснява ремонтите и е чудесно за планинско колоездене, например.вили, където можете просто да демонтирате системата за улуци за зимата и да я предпазите от тежестта на големи количества сняг.

Съединителите за улуци се предлагат в пластмасов, поцинкован и поцинкован с лак вариант, така че можете да ги използвате за улуци, изработени от тези материали. Благодарение на уплътнителната гума съединителите са абсолютно водонепропускливи дори когато материалът се разширява поради температурни колебания.

Монтажът на пластмасови и поцинковани съединители се различава, което е очевидно от пръв поглед.

Поцинкованите улуци се съединяват чрез пресоване. Между тях може да бъде оставена междина от максимум 3 мм, за да се позволи частично разширяване на съединението. След това прикрепените улуци се закрепват с помощта на съединител. Съединителят се състои от две части: горна част за закрепване към втулката и долна част за закрепване към задната извивка на улука. Те се свързват помежду си с помощта на катарама. Долната част съдържа профилирана уплътняваща гума (EPDM материал, устойчив на стареене ввъншно стареене), който служи за уплътняване на съединението между двата улука и предотвратява навлизането на вода в съединението. За осигуряване срещу разхлабване от страна на облицовката се използва сегмент от заключваща пластина, който се огъва преди монтажа и се притиска към заключващия сегмент след монтажа.За най-малките размери улуци (с ширина 200 mm) не се произвеждат съединители за улуци.

При пластмасовите улуци самият монтаж започва с поставяне на съединителя в ръкава на улука и последващо щракване отзад.От другата страна се прави същото. Улуците се вкарват до маркираната точка на съединителя.

 

 

Оформяне на улуци

Запояването или спояването е традиционна водопроводна техника за свързване на метални материали. Тя е изпитана във времето и надеждна, но изисква ръцете на опитен професионалист. Именно поради трудността запояването на улуци вече не се практикува много; налице са по-прости и също толкова ефективни техники. Въпреки това е възможно да се срещне запояване на улуци, изработени от цинк, алуминий, мед или титаниев цинк.

Предимството на запояването е, че когато се извършва правилно, се създава много здраво съединение, което има същите свойства и издръжливост като самия материал. При някои материали съединенията на улуците се закрепват с нитове. Въпреки това, за разлика от използването на съединители, не е възможно да се разглобяват улуци, съединени по този начин.

 

Занитване и залепване на улуци

Освен за фиксиране на запоени съединения, нитовете се използват и в комбинация с лепене. Занитването и лепенето се използват за съединяване на алуминиеви, поцинковани или боядисани поцинковани улуци. За повечето поцинковани улуци се предлагат и съединители за улуци, които се монтират по-лесно. Изключение обаче правят поцинкованите улуци с диаметър 80 mm. За тях не се предлага съединител и затова те трябва да се съединят чрез лепене и занитване.

Както и при запояването, не е възможно да се разглобят така свързаните улуци, но този метод със сигурност е по-лесен и ако сте технически опитни, можете да го направите сами.

Как да гонаправим

Лепене - залепете отделните части на улука с помощта на водопроводна замазка. Първо трябва да шлифовате и обезмаслите съединените краища на улуците, така че да залепнат добре един за друг. След това нанесете ивица уплътнител върху улука на около 5 cm от ръба и притиснете другата част на мястото ѝ. Улуците трябва да се припокриват с около 10 cm.

Žlabové spoje pomocí lepení Žlabové spoje pomocí lepení Žlabové spoje pomocí lepení Žlabové spoje pomocí lepení Žlabové spoje pomocí lepení
за да се подобри действието на лепилото, повърхността на 8 cm от ръба на коритото трябва да се набразди с шкурка след грубото почистване с шкурка краят на коритото трябва да се почисти и обезмасли, най-добре със специален обезмаслител Нанесете ивица лепило с ширина 8 mm на 5 cm от ръба на улука. Така лепилото ще се вкара във вътрешността на улука, а не върху лицевата му страна. Поставете двата края на коритото един в друг и притиснете добре отделните повърхности, за да се уверите, че са залепени. 2 нита свързват коритото точно под стръвта и в задната част на водния жлеб за да се уплътни идеално фугата, периодично разнасяйте изстисканото лепило от фугата във вътрешността на улука и затваряйте водния жлеб на гърба на улука.

Занитване - закрепете залепените съединения с нитове от материал и в цвят, съответстващ на вашата система за улуци. Можете да избирате между естествен цинк, цветен цинк или алуминий. Пробийте два нита през улука в най-високите му точки и редовно разнасяйте с мокър пръст изтласкания от фугата уплътнител във вътрешността на улука. По този начин фугата ще бъде перфектно уплътнена.

Žlabové spoje pomocí lepení Žlabové spoje pomocí lepení Žlabové spoje pomocí lepení Žlabové spoje pomocí lepení Žlabové spoje pomocí lepení
Нанесете ивица лепило с ширина 8 mm на 5 cm от ръба на улука. Така лепилото ще се вкара във вътрешността на улука, а не върху лицевата му страна. съединете двата края на коритото и притиснете повърхностите правилно, за да слепите частите и да затворите водния канал в задната част на коритото диаметър 4.1 или 3.1, пробийте дупките равномерно в кръста и се опитайте да не пробивате в най-ниската точка на улука, където тече дъждовна вода. самото занитване се извършва с нитове 3х8 мм или 4х8 мм в зависимост от пробития отвор. за да осигурите перфектно уплътнение, редовно разнасяйте изстисканото лепило от фугата във вътрешността на улука и покривайте всеки нит със силикон.

Внимание! Ако съединявате алуминиеви улуци с крайна дължина над 12 метра, трябва да използвате разширение за улуци. Нитованите съединения са много здрави и не позволяват достатъчно разширяване на материала поради външните условия. По този начин разширението на улука ще предотврати деформирането на улука.

Prefa žlabová dilatatace

За улуци, по-дълги от 12 m, се изисква разширение на у луците.

 

Планирате ли да инсталирате система за улуци? Тогава ще намерите за полезна и нашата статия за монтажа на куки за улуци.

Ако имате нужда от съвет относно избора или монтажа на система за улуци, моля, не се колебайте да се свържете с нас. Ще се радваме да ви помогнем.

 

Искам да се консултирам с

 

Създаден11.01.2021 г.
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Подробни настройкиПозволете всичко