Улеснете почистването на снега

Odklízení sněhu pomocí lopaty na sníh.

<!-- [if (gte mso 9)|(IE)]>

Казват, че без него Коледа няма да е Коледа. Снегът е съществена част от зимата, както и редовното му почистване. Но след като замръзне, това не е толкова лесно. Ето защо не бива да отлагаме прекалено дълго.


Как да почистваме снега

Когато почиствате снега, помислете за правилната техника. Това ще предотврати болки в гърба и различни наранявания. Ще се изненадате колко много удари и наранявания са причинени от натрупания и замръзнал сняг. Внимавайте къде стъпвате.

Manželé odklízejí sníh okolo domu.

Снегопочистването е много по-лесно за двама.

Дръжтегреблото за сняг близо до тялото си и не забравяйте да се сгъвате в коленете. Освен това редовно редувайте ръцете и страните си, за да не претоварвате една част от тялото си. Ако снегът е твърде тежък, по-добре е да го отстраните на няколко по-тънки слоя, отколкото да се опитвате да вдигнете голямо количество наведнъж.

Кога да започнете да почиствате белия капак

Започнете възможно най-скоро. Почиствайте снега непрекъснато на по-малки слоеве. Не чакайте, докато снежинките спрат да падат. Въпреки че в началото може да не ви се струва така, така ще избегнете претоварването на организма си и ще улесните работата си. Натрупаният сняг е много по-тежък и съществува повишен риск от образуване на ледени участъци. А от тях не можете просто да се отървете.

Odklízení sněhu na chodníku pomocí hrabla na sníh.

Натрупаният сняг се почиства много по-трудно. Затова помислете за продължително почистване с лопата.

Ако е възможно, опитайте се да почиствате снега сутрин или вечер, когато движението по тротоарите и алеите е по-слабо. Тогава обаче е по-тъмно и по-мразовито, което увеличава риска от заледяване. Затова бъдете много внимателни и носете светлоотразителна жилетка за всеки случай.

Разбира се, помислете предварително къде искате да натрупате снега. Изберете място, където снегът няма да пречи след седмица. Не забравяйте, че веднага щом се разрази гръмотевична буря, снегът ще започне да се топи. Ще има много вода и отломки, така че вземете предвид този фактор, преди да го разчистите.

Зимни аксесоари за снегопочистване

Изборът на правилните инструменти е важна стъпка към лесното почистване на снега. Идеалният зимен аксесоар трябва да бъде :

  • изработени от висококачествен и издръжлив материал,
  • с нехлъзгащо се покритие и дръжка, която може да поберезимните ви ръкавици ,
  • подходящия размер за пространството, в което ще го използвате,
  • и не на последно място - възможно най-леки.

Odklízení sněhu za využití sněhové hrabla s násadou.

Снежното гребло с алуминиева шина може да издържи и на по-големи снежни наноси.

Широките пластмасови лопати са идеални за по-малки площи. Те позволяват бързо и безпроблемно отстраняване на снега. Уверете се обаче, че имат алуминиева или стоманена планка на долния ръб. Пластмасовият ръб се огъва и износва бързо, така че изцяло пластмасовото гребло е подходящо само за прясно паднал прах. Твърдият ръб улеснява почистването на затрупан или замръзнал сняг и може да разбие тънки ледени кори. След това можете просто да натрупате леда и да го преместите някъде, където няма да пречи.

Помислете и за лопата за сняг с ергономична дръжка, за да предпазите гърба си. Ще работите по-добре с дръжка, която е завършена с Г-образна форма. Това осигурява достатъчно пространство за удобен захват, дори и със зимни ръкавици.

За почистване на по-големи площи, като например паркинги или пешеходни зони, определено трябва да двуръчно гребло с алуминиева щанга и колелца не бива да липсва в зимното ви оборудване.

Има няколко аспекта, които трябва да се вземат предвид при избора на подходящи инструменти за снегопочистване. Помислете какъв вид инструмент ви харесва и не забравяйте размера на площта, която ще почиствате.

  • Идеалният инструмент - най-честият помощник е гребло, а с лопата можете да стигнете и до по-труднодостъпни места. Листосмукачката също е полезна за почистване на прясно паднал сняг, а за по-големи площи има гребло с колела и снегорин.
  • Материалът на долната част - пластмасовите лопати са достатъчни за разчистване на тънки слоеве сняг, докато греблата с алуминиеви и стоманени работни части могат да се справят с още по-замръзнал сняг.
  • Материал на дръжката - дръжките могат да бъдат от пластмаса, дърво или метал. Пластмасата може да не се държи толкова добре, а дървото може да бъде трудно. Лекият алуминий е най-подходящ.
  • Но тук бъдете внимателни - в мразовито време работете само с ръкавици или изберете версията с терморъкохватка.
  • Размер - 40-50-сантиметрово гребло е достатъчно за разчистване на тротоара, а 60-75-сантиметровият инструмент е по-подходящ за разчистване на паркинга.
  • Цена - определено избягвайте евтините варианти, тъй като много често няма да спестите пари. Напротив. Лошото качество на лопатите и греблата се усуква и дори може да се счупи.
  • Нещо допълнително - някои продукти предлагат телескопична дръжка за регулиране на идеалната височина, а други имат колелца.

За по-големи площи, като например алеи, си струва да инвестирате в снегорин, който значително ускорява работата и намалява физическите усилия. Двустепенната снегоринна машина може да се справи с утъпкан и замръзнал сняг, така че обмислете тази опция, преди да купите. А ако притежавате трактор, потърсете преден снегорин.

 Odhrnování sněhu se sněhovou frézou.

След като веднъж опитате снегорин, вече няма да го изпускате от ръцете си.

С какво да третираме разорана настилка

След като сте разчистили снега, не забравяйте да поръсите. Това ще предотврати образуването на лед. Това може да стане чрез разпръскване на сол, пясък или чакъл, за да се увеличи сцеплението и да се предотврати замръзването.

  • Сол за опесъчаване - тя може да се справи с много сняг, но определено не е най-подходящатаза лапите на животните, подметките на обувките, ходовата част на автомобилите и околната среда. В много общини използването ѝ е забранено.
  • Чакълът е много по-екологичен вариант. Той е ефективен, но неопасен продукт. Неговият недостатък е необходимостта от многократно прилагане. От друга страна, след като снегът се стопи, просто изметете чакъла на купчина и можете да сте сигурни, че в почвата не са попаднали нежелани вещества.
  • Пясък - той служи чудесно и е екологично решение. Ефектът му е по-нисък и затова е необходимо нанасянето да се повтаря. Недостатъкът може да бъде, че пясъкът попада в помещенията на вашата къща.
  • Дървени стърготини - друг вариант за опесъчаване на тротоара след снегопочистване. Разчитайте на факта, че ефектът им ще се прояви едва след като замръзнат на повърхността, а това може да отнеме известно време. Освен това те удължават времето за размразяване, тъй като дървените стърготини задържат не само студа, но и топлината.
  • Hoblins - може да се определи като по-добър вариант от дървените стърготини. Те са по-големи, по-малко прашни и много ефективни при мразовито време. Спират плъзгането на леда и правят пътя малко по-безопасен. Дори ако стърготините издържат, ще трябва да повторите опесъчаването, щом падне още сняг.
  • Дървесна пепел - ако се отоплявате с дърва, можете да поръсите настилката с дървесна пепел.
  • Керамични пръски - изработени са от изпечена глина и са нехимичен продукт. Държи се много добре върху замръзналия слой. Това означава, че не е необходимо да повтаряте поръсването толкова често.

Също така избирайте пръскачките в зависимост от материала на повърхността. Докато чакълът и пясъкът са подходящи за неасфалтирани пътища, пепелта и дървените стърготини могат да се използват върху бетонни и асфалтови повърхности.

За да не се разхождате с тежък чувал, вземете си пясъкоразпръсквач или ръчно разпръскващо устройство. Ще ви е по-лесно да поддържате настилката си.

Odhrnování sněhu z příjezdové cesty traktorem s čelní sněhovou radlicí.

Ако притежавате трактор, почистването на снега от алеята ви ще бъде много по-лесно.

Кой е длъжен да почиства снега

За тротоарите и пътищата се грижи общината. Тя също така има задължението да ги почиства и поддържа през зимата. Това не е така, когато тротоарите водят до къщата. За тях трябва да се грижат собствениците на съседните имоти. Както гласи законът, собственикът на имота трябва да се погрижи районът да е безопасен, без сняг и лед. И да няма ледени висулки или ледени грамади.

Затова не забравяйте да защитите покрива си от сняг през зимните месеци. По-големият слой сняг може да причини проблеми не само на минувачите, но и на самата сграда. Когато почиствате снега от покрива, е важно да избягвате натрупването му на едно място, за да не повредите покривната конструкция.

Úklid sněhu ze střechy.

Когато почиствате снега от покрива, се оглеждайте, за да не нараните някого.

Подгответе се навреме за снегопочистването

Не забравяйте да почиствате редовно снега, да обработвате разораните площи и да избирате правилните инструменти. Подгответе се за снежния сезон, преди той да настъпи. Ние разполагаме с всичко необходимо.

Създаден29.11.2023 г.
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Подробни настройкиПозволете всичко