Домашно приготвените консерви обединяват поколенията. Тя внася в дома мигове на вкусни вкусове и аромати и удължава срока на годност на сезонните плодове, които са полезни през студения сезон. Пригответе се за зимата! Преработете излишните си плодове и зеленчуци и се възползвайте максимално от реколтата в градината си, така че нито едно парче да не отиде на боклука.
Съдържание на статията:
Започнете да консервирате плодове и зеленчуци още днес
Всеки може да се занимава с домашно консервиране. Не се нуждаете от скъпо оборудване или голям опит. Достатъчно е да имате предвид основните процедури и, разбира се, качествени буркани. Термометърът за измерване на температурата на приготвените течности също е полезен за запазване на храната ичифт клещи за изваждане на горещи буркани ще бъде полезен инструмент.
Преди всичко помислете какъв вид консервация ще правите. Сред най-популярните техники е бурканирането:
- във фурната,
- в микровълновата фурна,
- в класически съд,
- в тенджера под налягане,
- в съдомиялната машина.
Няколко съвета, преди да започнете да консервирате
Уверете се, че бурканите са чисти и не са повредени. Сварете ги преди употреба. Това ще намали риска от бактерии, които най-често стоят зад плесента. Често се забравя, че черпаците, лъжиците и купичките, които ще използвате за работа, също трябва да се изварят .
Бурканче със сладко, пълно с краставици, определено ще ви е от полза през зимата.
По време на готвене и печене често се изкушаваме. Опитваме веднъж, два пъти или дори три пъти. Когато консервирате, се придържайте към строги правила - лъжицата трябва да е идеално чиста. Никога не я използвайте отново, докато не я почистите добре. Дори и да сте здрави, слюнката може да съдържа вещества, които могат да доведат до появата на плесен. Затова се старайте да избягвате това.
Правилното количество смес в буркана за консервиране е от абсолютно съществено значение, въпреки че на пръв поглед изглежда тривиално. Недостатъчно напълнените буркани и прекомерното количество кислород ще доведат до развалянедокато препълването на буркана може да доведе до изтичане на консервираната храна. Затова се придържайте към изпитаното правило: напълнете буркана на разстояние от половин до два сантиметра от ръба.
Приготвените плодове са здравословни и ще бъдат вкусни на всеки обяд.
Готвене във фурната
Бурканите могат да се стерилизират в електрическа, газова или фурна с горещ въздух. Важно е правилното предварително загряване, което трябва да е между 200 и 200 °C. След това подредете бурканите върху тавата, като оставите разстояние от около един сантиметър между тях. Това ще предотврати напукването им. Поставете тавата за печене на дъното на фурната и я залейте с топла вода на височина 1,5-3,5 см.
Времето за консервиране е различно. Обикновено по-големите буркани се стерилизират за 10-13 минути, а по-малките - за 5-8 минути. Ако не сте сигурни, първо поставете един буркан. Адаптирайте следващите стъпки към резултата.
Приготвяне в микровълнова фурна
Друг вариант е да използвате микровълновата печка. Изсипете захарния разтвор върху буркана с плодове или зеленчуци и се уверете, че между капака и сладкото има поне два сантиметра разстояние. Времето за консервиране зависи от твърдостта на плодовете, мощността на микровълновата печка и броя на бурканите. Осигурете средно по 5 минути за всеки буркан.
За какво да внимавате, когато консервирате в класически съд
Можете да започнете да консервирате на газов котлон, керамичен или индукционен плот. Застелете съда с кърпа, за да предотвратите допира на консервите и тяхното напукване. След като добавите бурканите, добавете топла вода до около половината от височината им. Увеличете температурата на водата до 80-90 °C и я поддържайте за около 30 минути. Никога не поставяйте бурканите върху студена подложка, защото може да се напукат.
Варене на краставици в класическа тенджера.
Съдът за готвене ще улесни работата
Ако искате да улесните максимално процеса на консервиране, използвайте тенджера за консервиране. Тя е безопасна за работа и ще сте сигурни, че резултатът ще си заслужава. Съдът може да побере до 14-литрови буркани и прави процеса на консервиране наистина лесен.
Веднага след като поставите бурканите в тенджерата под налягане, налейте водата и наблюдавайте вградения термометър. След това просто изчакайте резултата. Единственият недостатък на тенджерата под налягане е мястото за съхранение. От друга страна, тя е лесна за пренасяне и можете да консервирате почти навсякъде, където имате достъп до електричество.
Какво ще кажете за използването на съдомиялната машина?
Консервирането в съдомиялна машина често се споменава като вариант. Температурата трябва да е между 70 и 80 °C. Ако уредът ви не предлага възможност за регулиране на температурата, най-добре е да избягвате този метод.
Поставете бурканите със сладко в съдомиялната машина с капачката нагоре. Ако имате различни размери, поставете по-малките парчета в горната кошница. Уверете се, че в съдомиялната машина няма други съдове или капсули. Задайте температурата и включете съдомиялната машина. След това подредете бурканите, с капачката надолу, върху суха кърпа за съдове и оставете да се охладят.
Дори капачката на буркана играе важна роля
Каквато и техника за консервиране да изберете, не можете да продължите без капак. Можете да избирате между класически капак с винтова капачка и варианти с капак Omnia. Винтовата капачка е класика, чието неоспоримо предимство е лесната ѝ употреба и здравната ѝ безопасност. Загрейте капачката в гореща вода, поставете я върху гърлото на буркана и я завийте. Накрая обърнете буркана.
Капачката Omnia се нуждае от партньор - глава на буркан. След като загреете капачката в гореща вода, поставете я върху главата на буркана и натиснете с ръка, докато достигне ограничителя. След това отстранете главата и завъртете буркана.
Капаците за консервиране са незаменим компонент.
Сезонът за консервиране е в разгара си
Запазете плодовете и зеленчуците си свежи и през зимните месеци. Готвенето и приготвянето на домашни конфитюри е лесно решение. Изберете от широка гама буркани, капачки и необходимите компоненти за лесно консервиране.
|