Как да поддържате моравата си през цялата година

údržba trávníku

<![endif]-->

Сочната, зелена морава е венецът на всяка градина. За да се запази такава, за нея трябва да се полагат целогодишни грижи. Но грижата за тревата изглежда по различен начин през пролетта, по различен начин през горещото лято - и не трябва да забравяме за нея и през по-хладните сезони. Затова нека разгледаме целогодишната грижа за тревата.


Прочетете:

Грижа за тревата през пролетта

Започнете пролетната поддръжка на тревните площи, когато температурата навън се повиши над 10 °C. Първото нещо, което трябва да се направи, е да се направи вертикална фреза, т.е. да се аерира. След зимата моравата се задушава под непропусклив слой от мъртви растителни части, който възпрепятства газообмена и достъпа на вода. Това увеличава риска от заразяване с болести и скъсяване или загиване на корените на тревата.

Кога да се прави вертикулация на тревата през пролетта?

Почвата не трябва да е суха, но не и прекалено влажна. Идеалният момент е 2 дни след пролетните дъждове. Разбира се, трябва да се спазва горепосоченото условие дневната температура да се е повишила над 10 °C.

Как се прави вертикален разрез?

Аерирането се извършва с различни видове аератори. За големи площи можете да използвате моторизирана машина, а за по-малки градини е достатъчен ръчен аератор. И в двата случая принципът на работа е един и същ: Острите зъби на валяка се врязват вертикално в тревата, като изкопават сламата, мъха и остатъците от косенето.и прерязват тревните издънки, за да насърчат образуването на нови.

Вертикалното подрязване обаче не е свързано с обработване на почвата, а с лек допир на остриетата до земята. Прекалено дълбокото аериране ще повреди тревата, като препоръчителната дълбочина на обработка е два-три милиметра.

Не се притеснявайте, че тревата няма да изглежда много привлекателна след приключване на вертикалното косене. Следващата процедура е следната:

Ако след вертикулирането установите, че тревната площ е унищожена на повече от 50%, по-добре е да създадете нова тревна площ.

Muž provádějící vertikutaci za pomoci motorového vertikutačního stroje

Вертикалното косене е важна част от обработката на тревните площи през пролетта

 

Торенето е съществена част от третирането на тревните площи през пролетта

След вертикалната фреза оставете тревата да почине за около седмица и след това добавете хранителни вещества. Как да изберем правилния тор? Най-добрият е, разбира се , 100% естествен, например кравешки и конски тор. Синтетичните торове трябва да съдържат поне някои от основните съставки:

  • азот,
  • Фосфор,
  • магнезий,
  • Калций - въпреки това няма смисъл да се варосва всяка морава, а само тези в сенчестите райони с кисела почва, където процъфтяват нежеланите мъхове.

Различните специални торове за тревни площи са подходящи, тъй като имат дълготраен ефект върху тревната площ и спомагат за нейния безпроблемен растеж. Някои видове съдържат и съставки, които предотвратяват растежа на плевели. При торовете NPK обаче се уверете, че почвата не е суха преди наторяването, в противен случай може да изгорите тревата.

Кога да започнете да поливате тревата?

След като приключите с вертикалното подрязване и торенето, можете да започнете да поливате. Честотата зависи от "възрастта" на тревната площ. Когато е прясно създадена, поливайте 5 пъти дневно и постепенно намалявайте честотата, когато тревата расте и укрепва. При тревни площи на няколко години поливайте приблизително веднъж на 2-3 дни, но обилно, за да попие водата.

Кога и как да косим тревата през пролетта?

След като тревата достигне 10 см, е време да извадите косачката или, в случай на нова трева, косата. Първото косене обикновено е в края на април при по-ниски надморски височини и малко по-късно при по-високи. Косете, когато тревата е суха.

Идеалният вариант е да премахнете около една трета от дължината, а ако искате да я съкратите още повече, направете това два пъти. В този случай второто подстригване трябва да последва 3 дни след първото. Следващото косене ще се извърши, когато тревната площ е пораснала до желаната от вас дължина с около 3-6 см. Късите английски тревни площи могат да се косят веднъж седмично.

Косачката и косерът трябва винаги да са идеално заточени, като се редуват в посоката на рязане. Отстранявайте не повече от една трета от дължината на стъблото. Ако редовно косите тревата си, тя ще ви се отблагодари с отлично физическо състояние и красив външен вид.

Sekačka sekající trávník

Косенето на тревата може да е уморително, но си заслужава

 

Грижа за тревата през лятото

Как да поддържате тревата си зелена дори през горещото лято? Следвайте тези три основни принципа.

  • Когато косите, оставяйте по-дълги стъбла.
  • Поливайте по-интензивно и в подходящото време.
  • Мулч.

През летните месеци не режете стъблата толкова късо. Твърде късо подрязаната морава не може да се справи с влагата. Осигурявайте й обилно поливане поне на всеки втори ден. Водата трябва да достига до корените, което означава поне 10 литра на квадратен метър. Поливайте рано сутрин или вечер, когато почвата все още не е гореща и суха.

Запазете конвенционалните торове за есента, а през лятото е по-добре да използвате окосената трева за мулч. Разпръснете я върху тревата, за да създадете покритие, което ще помогне за задържане на влагата и ще предпази от слънцето. Въпреки това не прекалявайте с мулчирането, за да не задушите тревата с дебел слой.

В много горещо време поливайте за няколко минути през деня. Тревата и почвата също трябва да се охладят. Ако се притеснявате за последващата сметка за вода или за празен кладенец, използвайте лейката за поливане на поливната система. дъждовна вода за поливане или направете капково напояване, което спестява вода, време и труд.

Vodní rozprašovač kropící trávník

Не забравяйте да напоявате достатъчно.

 

Грижа за тревата през есента

Докато лехите се ползват от слоя листа, тревата не се нуждае от него. Тя създава прекалено влажна среда, в която скоро се развиват плесени или някои гъбични заболявания. Така че с началото на есента пригответе греблото или вентилатора, колелото и редовно отстранявайте падналите листа. За предпочитане веднъж седмично.

Поддръжката на тревата през есента включва косене

Докато тревата расте, тя трябва да се коси. През есента тя расте по-бавно, така че косенето е по-рядко, най-много веднъж на седмица или две. Колко висока трябва да е тревата през есента ? Нагласете ножа на косачката така, че стръковете да останат високи поне 4 см; по-ниският растеж е по-склонен да измръзне. Не оставяйте окосената трева да лежи наоколо, тъй като мулчирането вече не е желателно по това време.

А кога за последен път косихте тревата? Тревата спира да расте, когато температурите паднат до 7 °C. Затова последното косене преди зимата обикновено е в края на октомври, а при топла есен - в средата на ноември.

Трябва ли да аерирам и наторявам тревната площ в рамките на есенната поддръжка?

Да и да. През летния сезон почвата под моравата става по-плътна, така че корените не получават достатъчно въздух. За по-малките площи не е необходимо веднага да изваждате вертикалната резачка; обикновена вила ще свърши същата работа. Вкарайте ги на дълбочина 15 см, също на интервали от около 15 см, и винаги ги раздвижвайте леко.

Наторете с друг вид тор през есента, тъй като тревата не се нуждае от стимулиране сега, а от подготовка за зимата. Специалните торове с по-високо съдържание на калий значително повишават устойчивостта към гъбични заболявания. Ако вашата морава е засенчена с повишена влажност и по този начин имасклонна към развитие на гъбички, можете да използвате и фунгициди. Прилагайте всички продукти между септември и ноември.

Кога мога да отметна поддръжката на тревните площи като извършена преди зимата?

Ако есента е по-топла, можете да включите в есенната си грижа за тревната площ и възстановяването на изгорелите и повредени по друг начин места с нова трева .Ако вече сте аерирали, наторили и тревата е спряла да расте, значи сте приключили.

Muž shrabující spadané listí z trávníku

Слой от паднали листа не е от полза за моравата

 

Грижа за тревата през зимата

Зимата е период на покой. Веднага щом настъпи първият студ, дайте почивка на моравата си, дори и да сте пропуснали някои дейности по есенната поддръжка. Междувременно можете да проучите как да изградите градинско езеро или кога и как да подрязвате плодните дървета. Това може да ви бъде от полза през пролетта.

Избягвайте най-често срещаните грешки при грижата за тревните площи

Ако наистина вярвате, че зад оградата тревата е по-зелена, може би допускате една от следните грешки:

  • неправилно напояване,
  • прекомерно скъсяване,
  • липса на вертикално рязане,
  • недостиг на хранителни вещества,
  • неспазване на процедурите за всеки сезон.

Можете да разберете как да избегнете тези грешки в предишните параграфи и да намерите нещата, от които се нуждаете за правилна целогодишна грижа за тревните площи, в нашия онлайн магазин.

Създаден5.06.2023 г.
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Подробни настройкиПозволете всичко