Видове покриви: по какво се различават и какво да изберем

Panoramatický pohled na střechy domů

<![endif]-->

Покривът е украса на къщата, която трябва да ви предпазва добре от атмосферните влияния. Затова се уверете, че сте избрали правилния тип покрив. За да ви улесним, сме подготвили преглед на характеристиките, предимствата и недостатъците на всеки тип.


В статията ще намерите:

Какви видове покриви има?

Видът на покрива се избира не само от естетическа гледна точка, но е добре да се вземе предвид и местоположението на сградата и особено необходимият размер на покривното пространство.

Покривите могат да бъдат разделени на няколко аспекта. Според броя на обшивките има:

  • Еднослойни покриви - най-широко използваният тип. Благодарение на съвременните висококачествени хидро- и топлоизолационни материали те са много подходящи за жилищни и други цели, при условие че няма повишено производство на влага (над 60% относителна влажност).
  • Многослойни, особено двуслойни покриви - типични за по-големи обществени или специално построени сгради. Горният слой има защитна и хидроизолационна функция, а долният - топлоизолационна функция. Пространството между слоевете се вентилира.

Друг начин за разделяне е чрез наклона:

  • плосък (плосък) покрив с наклон до 5°
  • скатен покрив с наклон до 45°
  • стръмен покрив с наклон над 45°

В нашата статия обаче ще се спрем на вида на покрива според формата, неговите предимства, недостатъци и приложения. В допълнение към изброените по-долу ще намерите и разнообразни комбинации от форми на покрива.

Двускатният покрив е най-използваният

Двускатният покрив принадлежи към основните прости типове покриви и е исторически най-разпространеният тип в Чешката република. Той може да се срещне както при самостоятелни къщи, така и при редови къщи и вили във високопланинските райони.

Двускатният покрив се състои от две наклонени покривни плоскости, свързани в билото, и два фронтона. Можете да видите и обърнат двускатен покрив, при който двете наклонени повърхности се срещат в улук. Обикновено той е едно- или двускатен, но се правят и трискатни двускатни покриви.

Dům se sedlovou střechou

Наклонът на двускатния покрив зависи от използвания покривен материал и от възможното използване на таванското помещение. Минималният наклон за двускатен покрив без таванско помещение е 5°, но това зависи от избрания покривен материал. За жилищното пространство под покрива е идеален наклон от 35°-45°, който не само ще осигури комфортно обитаване, но и безпроблемно отвеждане на дъждовната вода в улуците.

Предимства на двускатния покрив:

Недостатъци на двускатния покрив:

  • използването на таванското помещение е ограничено от наклона.

Шатровият покрив е без фронтони

По своята конструкция четирискатният покрив е подобен на двускатния, но вместо фронтон има две наклонени двускатни повърхности или валби във всеки край. Следователно той се състои от четири наклонени повърхности, като двете срещуположни повърхности са трапецовиднии са свързани на върха с билото, а другите две са с триъгълна форма и са свързани с трапецовидните страни.

Има и полускатен покрив, който също е оформен от четири наклонени покриваи билото, но има поне частично запазен фронтон.

Двускатният покрив е много популярен за еднофамилни къщи поради своята елегантност. Може да се използва почти всеки покривен материал. Той е идеален за райони със силни дъждове и пориви на вятъра. Ъгълът на наклона за райони с умерени валежи е от 5° до 40°, а при по-тежки условия - от 40° до 60°.

Dům s valbovou střechou

Що се отнася до жилищното таванско помещение, то е малко по-сложно с двускатен покрив. Според изискванията за жилищна площ в помещения със скосени тавани съгласно Наредба № 268/2009 г., обн. в ДВ, и ЧСН 73 4301 само средната част на тавана може да се използва за живеене.

Предимства на четирискатния покрив:

  • по-добра защита от атмосферните влияния,
  • елегантен дизайн,
  • усещане за уют в таванското помещение.

Недостатъци на четирискатните покриви:

  • по-сложни конструкции,
  • по-високи разходи за внедряване,
  • ограничено използване на таванското помещение за живеене,
  • липсващи фронтонни стени за поставяне на прозорци и таванско осветление.

Скатният покрив е най-простият тип

Скатният покрив се състои от една покривна плоскост с наклон към едната страна. Той може да бъде от 5° до 45°, като по-големият наклон осигурява по-добро оттичане на водата към улуците. Скатният покрив е популярен в съвременните пасивни и нискоенергийни къщи, тъй като намалява разходите за отопление. Той е подходящ и за покриване на гараж или пергола. Изграждането му е много лесно и бързо и можете да извършите монтажа сами.

Площта на покрива трябва да е откъм наветрената страна, а високата част с прозорци - откъм слънчевата страна. За скатен покрив препоръчваме лека ламарина, асфалтови керемиди или фиброциментови кокили. Избягвайте тежки бетонни покриви или печени керемиди.

Dům s pultovou střechou

Предимства на скатния покрив:

  • прост дизайн,
  • ниски разходи за строителство,
  • по-малка нужда от отопление на къщата,
  • подходящи за инсталиране на соларни системи.

Недостатъци на скатния покрив:

  • ниските наклони могат да причинят проблеми с оттичането на дъждовната вода или снега,
  • Затова не е подходящ за планински райони.

Покривът на палатката не позволява обособяването на обитаем таван

Покривът на шатрата е подобен на двускатен покрив, но не е завършен с билото. Триъгълните плоскости на покрива се събират тук, за да образуват четириъгълен фронтон. Вариант на шатровия покрив е с по-остър наклон на покривните плоскости. Стандартно и двата типа се състоят от четири покривни равнини.

Покривът на палатката се среща предимно при квадратни къщи и приземни бунгала, но е популярен и при беседки, перголи и други навеси. Той е с по-малък наклон, така че таванът може да се използва като място за съхранение. Покривният материал за покрива на шатрата трябва да се избира с оглед на по-ниския наклон.

Dům se stanovou střechou

Предимства на покрива на палатката:

  • прост дизайн,
  • естетически архитектурен елемент,
  • възможността за надвеси за засенчване на прозорците,
  • защита на пространството под покрива от всички страни.

Недостатъци на покрива на палатката:

  • по-малко пространство под покрива,
  • по-трудоемък монтаж на покриви с по-големи загуби на материали.

Мансарден покрив с оригинална геометрия

Тук става въпрос за вариант на двускатен покрив, при който всяка наклонена покривна повърхност между билото и стрехата е прекъсната още веднъж. Докато долната покривна плоскост е с голям наклон, горната е с лек наклон. Пространството под този покрив се нарича мансарда.

Мансардният покрив често се комбинира с прозорци и балкони, което придава на къщата уникален вид. Обикновено мансардните покриви се срещат при по-стари къщи и вили. Днес този тип се използва главно при ремонти, когато не искате да се занимавате с изграждането на още един етаж, тъй като увеличава използваемостта на тавана.

Съществуватдва вида:

  • десен мансарден покрив, чиято долна част отстъпва зад равнината на фасадата,
  • фалшив мансарден покрив, който в действителност е двускатен или четирискатен, последван от полагане на керемиди от последния етаж на сградата.

Dům s mansardovou střechou

В миналото мансардните покриви са били покрити предимно с обгорени керемиди или шиндли. В днешно време могат да се използват всички видове покривни материали, подходящи за по-големи наклони. Това най-често е между 60° и 80° за долната, по-стръмна част, докато горният наклон е между 30° и 50°.

Предимства на мансардния покрив:

  • по-добро използване на жилищното пространство на тавана,
  • оригинален външен вид.

Недостатъци на мансардните покриви:

  • по-взискателни конструкции,
  • по-скъпи за изпълнение.

Как да изберем

Вече знаете видовете покриви на къщи и други сгради. И така, какво трябва да вземете предвид, когато решавате дали да изберете двускатен или четирискатен покрив, или се интересувате от съвсем друг?

От гледна точка на финансовите възможности подредихме формите на покривите от най-евтините до най-скъпите.

  1. Седло и брояч.
  2. Палатка или игла.
  3. Валб, полувалб и мансарда.

И, разбира се, зависи дали искате да имате обитаем таван. Ако е така, най-добрият избор е мансарден и двускатен покрив, като голяма роля играе наклонът на покрива. По-малко за предпочитане е двускатен/полускатен покрив, като забравете за жилищно пространство под покрива със скатен и шатровиден покрив.

Обърнете внимание на качеството

Какъвто и тип покрив да изберете, избирайте всички материали от доказани производители и търсете опитни майстори. Покривът трябва да може да издържи на нещо. Тук ще намерите много от висококачествените продукти, от които се нуждаете, така че не се колебайте да започнете да пазарувате още сега.

Създаден11.04.2023 г.
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Подробни настройкиПозволете всичко