С изолирането на тавана спестявате пари и се справяте сами

Zateplení podkroví

<![endif]-->

Знаете ли, че до една четвърт от топлината може да изтече през лошо изолиран покрив? Това нежелано изтичане е лукс, който малцина могат да си позволят в наши дни. Не само повишаващите се цени на енергията ни принуждават да търсим други начини за пестене на пари, а един от тях е самоизолирането на покрива.


Изолирането на тавана на стара къща се изплаща

На покривната изолация трябва да се гледа като на дългосрочна инвестиция. Тя ще доведе до спестяване на разходи не само за отопление, но и за охлаждане (климатизация). При това това е проект от типа "направи си сам", който можете да направите сами за един уикенд. Въпреки това, ако по време на процеса се появят електрически кутии или кабели, не забравяйте да привлечете електротехник.

Ако се занимавате с допълнителна изолация на тавана, когато част от изолацията вече може дастена, проверете дали първоначалната изолация не е компресирана, влажна или мухлясала. Задължително изхвърлете всяка такава, тя вече не изпълнява функцията си.

Видове изолация за тавани

Въпреки че често срещаме термина "изолационна вълна за тавански помещения", това определено не е мека бяла вълна. Най-често използваната топлоизолация се разделя по материал на:

  • камък или базалт,
  • стъклен,
  • плоча, изработена от полиизоцианурат.

За самостоятелна изолация на покривната ферма препоръчваме стъклена изолация, тъй като нейното транспортиране и монтаж са най-лесни. Ако при изолирането на покрива ви най-много ви интересува цената, тогава изберете каменна изолация. Тя е най-евтина и не е нужно да се притеснявате за монтажа, може да го направи един човек.

Čedičová izolace

Как да изолираме покрива стъпка по стъпка

Трябва да се обърнете към строителен инженер, преди да се впуснете в строителството. Фермата носи тежестта на покрива и другите слоеве, а пълната изолация означава допълнително значително натоварване. Само експерт ще може да прецени дали е необходимо първо да се укрепят покривните ферми.

Решетка за изолация на тавана и полагане на изолация

За по-лесно закрепване на изолацията направете решетка от леки дървени ламели или алуминиеви профили. Прикрепете тези летви (профили) към гредите, за да създадете мрежа.

Помислете къде да поставите изолацията. Имате две възможности:

  • между гредите и под тях,
  • изолация между покривите и над покривите.

Само междупокривната изолация е недостатъчна за постигане на енергийна ефективност.

Нарежете изолацията по линията с по-голям нож и поставете лентите в отделните решетъчни полета. Размерът на отделните парчета трябва да е малко по-голям от прозорците на решетката, за да се постигне максимално уплътняване. Започнете да полагате отдолу нагоре, като парчетата ще се опират едно в друго и няма да се приплъзват.

Řezání skelné vaty

Препоръчителна дебелина на изолацията на тавана и други съвети

Дебелината на покривната изолация трябва да бъде най-малко 300 mm. Ако тя е по-малка, сградата няма да отговаря на изискваните стандарти, ще наруши Наредбата за управление на енергията и няма да спестите нищо.

Спазвайте и други препоръки за безопасна работа:

  • Защитете се с ръкавици ,респиратор и очила .Носете дрехи с дълги ръкави и панталони. Някои материали могат да отделят малки влакна и да причинят здравословни проблеми.
  • Не стойте върху гредите. Ако загубите равновесие, може да пробиете тавана. Използвайте парче шперплат или няколко здрави дъски като основа за стоене. За да се осигури стабилност, трябва да се преградят поне три греди.
  • Осветете тъмните ъгли с преносимите фенерчета, захранвани с батерии.

Завършване на изолацията

Трябва да покриете изолацията с пароизолация, за да предотвратите проникването на влага от вътрешността. Пароизолацията се поставя във вътрешната част на изолационната пътека на тавана и трябва да се уплътни възможно най-плътно.

Когато го закрепвате, внимавайте да не го разкъсате и използвайте само самозалепващи ленти или лепила, предназначени за тази цел. Отделните части на пароизолацията трябва да се застъпват с поне 10 cm.

На какво да обърнете специално внимание

Изолацията губи значението си, ако топлината изтича в областите, които са особено склонни към това. По-специално:

Когато изолирате стар покрив, препоръчваме всички пролуки в тези зони да се запълнят с малки парчета изолация и да се удвои пароизолацията. Покрийте всички винтове и анкери със слой тиксо.

Izolace půdy

Как да изолираме тавана, без да пречим на покрива

Можете да изолирате тавана на тавана или да изолирате пода на тавана. Ако използвате помещението само за съхранение и не планирате да го обитавате, просто поставете изолация от базалт или фибростъкло. Такъв под обаче няма да е проходим, за всички бъдещи жилищни помещения трябва да комбинирате минерална вата с полистирол.

Изолирането на покрива с полистирол не се препоръчва, тъй като той е много по-малко устойчив на огън, но е идеален за подове/тавани. Той е лек, така че не утежнява конструкцията, с него се работи лесно и струва много по-малко от другите изолационни материали.

Не забравяйте първо да поставите пароизолацията, преди да положите изолацията. Направете застъпвания от 10 см между лентите и по стените над пода. За ефективна изолация на тавана с полистирол или друг материал трябва да постигнете минимална дебелина на изолацията от 140 mm.

Имайте предвид, че колкото повече е натоварен подът, толкова по-здрава трябва да е горната част на пода. Подсилената конструкция и OSB плоскостите са идеални.

Снабдете се с всичко необходимо

След като вече знаете как да изолирате тавана си, трябва само да купите качествени материали. Посетете нашия раздел за изолационни системи и изберете това, от което се нуждаете.

 

Създаден20.02.2023 г.
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Подробни настройкиПозволете всичко