Шлифовъчни дискове: видове, характеристики и маркировка

Druhy brusných kotoučů

<![endif]-->

Ако трябва да се отървете от всякакви шипове по повърхността, да изчистите ръбове или да изгладите заварки, посегнете към шлифовъчния диск. Инструментът се предлага в различни диаметри и дебелини, като основните параметри за избор са неговата зърнометрия и твърдост, но също така и видът на зърната, които съставляват колелото. Тези характеристики след това се свързват с материала, който ще шлифовате.


Маркиране на шлифовъчни дискове

В допълнение към размерите в милиметри, върху шлифовъчните дискове ще намерите и други важни спецификации.

За размерите първо се посочва диаметърът на диска (напр. 125 mm), след това дебелината и накрая диаметърът на отвора за захващане. Дебелината на диска варира от 0,8 до 10 mm, а отворът за притискане може да бъде 22,2 mm, 25,4 mm и 32 mm.

Размерът на зърното на шлифовъчните дискове, т.е. грубостта на зърното, се отбелязва между 8 и 400, като по-голямото число означава по-фино зърно.

  • 8-24 = бруто
  • 30-60 = среден
  • 70-180 = добре
  • 220-400 = много фино

Колкото повече отстраняване е необходимо, толкова по-грубо е острието, което избираме. Същият тип трябва да се използва и ако шлифовате материал, който е склонен към омазняване. Например за нормално шлайфане на дърво ще ви е достатъчна фина шкурка.

Твърдостта на шлифовъчните дискове е обозначена с букви:

  • F, G = много меки
  • H, I, J = меки
  • K, L, M, N, O = средно
  • P, Q, R, S = трудно
  • T, U, V, W, X, Z = много трудно

Мекият диск е подходящ за материали, чувствителни към температурни промени, или при шлифоване на детайла с лицевата страна на диска.

Като цяло, колкото по-голяма е контактната площ между детайла и диска, толкова по-едри са зърната и толкова по-ниска е твърдостта на шлифовъчния диск.

Сред спецификациите може да ви интересува и видът на свързващото вещество, което осигурява сцепление на зърното. Най-често използваното свързващо вещество е керамичното (V), но може да видите и други варианти:

  • магнезит (Mg ) - характеризира се със студено рязане, т.е. необходимост от охлаждане по време на работа,
  • Каучук (R ) - използва се по-скоро за полиране, отколкото за шлифоване,
  • смола (В) - поради механичната си якост се използва главно в режещи и шлифовъчни дискове за метал,
  • подсилена със смола (BF ) - среща се главно при дискове от чугун и камък.

Hrubost brusných kotoučů

Видове шлифовъчни дискове според вида на зърното

Зърната в шлифовъчните дискове могат да бъдат изработени от различни материали. Видът на зърната определя твърдостта на шлифовъчния диск и начина на използване. Най-често срещаните са корунд, цирконов корунд и силициев карбид. Корундовият шлифовъчен диск е подходящ за шлифоване на стомана, алуминий и други цветни метали. Повърхността на циркониевия корунд позволява обработката на неръждаема стомана, а на силициевия карбид - обработката на камък и чугун.

Какъв шлайф за бетон?

За шлайфане на много дебели материали, като например бетон, използвайте диамантен диск. Те са подходящи и за обработка на керамика и стъкло, но са абсолютно неподходящи за стомана и други меки материали. Тези дискове са изработени със смола и магнезитна спойка.

Диамантените дискове с метална връзка се използват за грубо шлифоване и трябва да се охлаждат с немазна течност (напр. Дисковете със смолисти връзки са предназначени за фино шлифоване със или без охлаждане.

Brusný kotouč na beton

Поддържане на шлифовъчните дискове в изправност

Абразивните зърна в колелото могат да отстраняват материала добре само ако са достатъчно остри и имат празнини между тях. С употребата обаче зърната постепенно се притъпяват, пролуките се запушват и колелото губи своята функция.

Решението е т.нар. изправяне, при което се коригира формата на зърната и се увеличават пролуките, като се отчупват парчета от тях. След изправянето дискът се "заточва".

За домашно изправяне можете да се справите с ръчна керамична преса за изправяне. Ако искате да постигнете още по-груба повърхност, вземете си точило за заточване. Във всеки случай най-разпространеният метод е традиционното заточване, при което инструментът за заточване стои, а шлифовъчният диск се върти.


Orovnávač brusných kotoučů

 

Не се притеснявайте за видовете шлифовъчни дискове

За щастие на домашните майстори, много производители се отказват от класическите маркировки на шлифовъчния диск.шлифовъчни дискове според ČSN (вж. по-горе), а директно посочват върху продуктите за какво са предназначени (напр. За настилка). Можете да ги търсите по същия начин в нашия електронен магазин. Бързо и лесно.

 

Намерете правилния шлифовъчен диск

 

Създаден5.12.2022 г.
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Подробни настройкиПозволете всичко