Видове чукове и чукове: от кой се нуждаете?

Druhy kladiv

<![endif]-->

Използваме класическия чук основно за забиване на пирони, някои видове ни служат за разрушаване и рязане на различни предмети, докато други могат да се използват за лесно изваждане на пирони. И така, какви видове чукове има, на какво да обърнем внимание, когато избираме такъв, и как изглежда поддръжката на тези инструменти?


Ключарският чук е най-разпространеният

Основният тип, който ще намерите във всяко домакинство, е ключарският чук. Вкъщи или в работилницата трябва да имате поне два такива чука - малки, които се използват за винтове и пирони и един по-голям за забиване на големи пирони, за нанасяне на удари с чук или за разрушителни работи.

Малките чукчета могат да бъдат намерени във версията с тегло:

По-големите чукове започват от 600 g и достигат до 2 kg.

Чукове с тегло до 500 g се препоръчват за забиване на пирони с дължина до 75 mm, а за по-дълги пирони изберете по-тежък чук. Удрящата повърхност на чука трябва да бъде закалена до висока твърдост за по-голяма издръжливост, докато ръбовете му трябва да са с по-ниска твърдост, за да се предотврати отчупване.

Zámečnické kladivo

Един дърводелски чук също може да ви бъде полезен

Дърводелският чук е снабден с челюсти в единия си край. Съществуват два вида дърводелски чукове:

  • с прави челюсти (разкъсване),
  • с извити челюсти (дограма).

Откъсващите челюсти могат да се използват за изтръгване на подови дъски, дървени конструкции и т.н., а извитите челюсти са идеални за изваждане на пирони.

Дърводелските чукове имат и магнит в главата, за да поставят пирона там, където не можете да го задържите правилно.

Когато избирате дърводелски чук, проверете внимателно дали челюстите му са закалени и дали ръбовете им са добре фрезовани. Най-добрият тест за качество е да извадите пирона, като го издърпате, а не като го забиете.

Tesařské kladivo

Специални видове чукове

Каменоделският чук се използва за разбиване на стара мазилка и рязане на тухли, а водопроводният чук- за закрепване на нитове и обработка на ламарина.

Може да използвате и чук за предварително пробиване, който е предназначен предимно за работа със скали.или за строители, но също така е многофункционален ударен инструмент. Предварително пробивните чукове са по-големи и по-тежки от обикновените чукове, като теглото им започва от 3 kg.

Не е задължително да сте тапицер или покривач, за да се нуждаете от чук за телбод (телбод). От време на време на всеки се налага да закрепва фолио, текстил или други материали към дървена подложка.

Използвайте чука за коси, за да оформите острието чрез студено удряне. То се забива до дебелина 3 mm и след това се заточва с помощта на шлифовъчен камък. Това оформяне гарантира, че косата (или сърпът) няма да се изтъпи толкова бързо.

Занаятчийски чукове

Ковашките чукове имат изпъкнало лице от едната страна на главата и т.нар. нос от другата. Съществуват три вида ковашки чукове:

  • С една ръка
    • тегло от 750 g до 2 kg,
    • дължина на дръжката 350-400 mm,
    • напречни или кръстосани (в зависимост от посоката на носа).
  • Забиване на гвоздеи с две ръце
    • тегло 3-10 кг,
    • Дължина на дръжката 600-900 мм,
    • напречно и напречно.
  • Perlik
    • с перка от двете страни,
    • тегло 4-5 кг.

Стъкларският чук се използва за забиване на гвоздеи в дървени корнизи.за забиване на пирони при остъкляване на прозорци и врати или за забиване на триъгълници за остъкляване. Благодарение на полираната стоманена глава чукът може да се забива директно върху стъклото, без да го надраска.

Обущарският чук е специфичен с това, че от едната страна на главата му има кръгла повърхност, а от другата - челюсти за изваждане на пирони. За какво се използва инструментът, става ясно от името му.

Sklenářské kladivo

Електропневматични чукове

Ще намерите приложение на тези инструменти, особено при работа със зидария.

  • Ударни бормашини - пробиване в бетон, зидария или камък; по-голяма сила на удара, отколкото при ударните бормашини.
  • Чукове за къртене - за рязане на плочки, изрязване на канали в стени.
  • Комбинирани чукове - пробиване и къртене едновременно.
  • Чукове за разрушаване - тежки разрушителни работи, пробиване на твърди материали.

Как да изберем пробивен чук

Голяма роля играе входящата мощност. Тя трябва да е около 800 W за чук с тегло 2 kg. Не на последно място е и силата на удара: 1,5 J е достатъчна за тухли, а за пробиване в панели са необходими 2,5-3 J.

Кой чук е най-подходящ

Както и при предишния, следете за консумацията на енергия и теглото. Що се отнася до силата на удара, за работа с длето трябва да изберете инструмент с няколко пъти по-голяма сила на удара от пробивен чук.

Кой чук за разрушаване да купите

Както и при ковашкия чук, за да разрушите, е необходим много силен удар. Трябва да погледнете и към по-високата категория чукове с по-голямо тегло. И не забравяйте за амортизираната задна дръжка.

Bourací kladivo

Характеристики и поддръжка на чукове

Различните видове чукове се различават основно по дизайна на главата, но материалът на дръжката (горната част) също може да бъде различен.

  • Дървен материал - по-евтин, но с риск от разцепване или счупване.
  • Стъклопласт, стомана - практически неразрушими, дръжка, директно свързана с главата .
  • Каучук - омекотява ударите, държи се добре.

Преди да започнете работа с чука, винаги проверявайте дали главата не е разхлабена и дали дръжката не е напукана или повредена по друг начин. Никога не оставяйте чука във влажни условия, това не е полезно за никоя част на чука.

Изберете правилния чук с нас

След като разберете какъв тип ви е необходим, трябва само да купите наистина качествено изделие. Точно това ще намерите в нашия електронен магазин.

 

Изберете чук

 

Създаден7.11.2022 г.
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Подробни настройкиПозволете всичко