Декоративно и ретензионно езеро: как да го направим?

Zahradní jezírko

<![endif]-->

Декоративното езеро ще украси градината ви, а езерото за просмукване ще задържа така необходимата вода. Ако не знаете как да построите езеро, имаме процедура стъпка по стъпка и няколко допълнителни съвета.


За какво да помислите при планирането на езеро в градината

На първо място трябва да определите местоположението на езерото. Съществуват няколко основни правила, които трябва да вземете предвид:

  • Важно е да има достатъчно слънчева светлина, около 8 часа на ден.
  • Вземете предвид разстоянието до широколистните дървета. Падналите листа се разлагат и увеличават производството на водорасли, които ще оцветят езерото в зелено.
  • Внимавайте за тръби и кабели, които могат да бъдат повредени при изкопаването на дупката.
  • Езерото трябва да е равно , впротивен случай ще имате проблем с маскирането на по-високия бряг .

Други две неща, които трябва да се вземат предвид, преди да се създаде декоративно езеро, са неговият размер и дълбочина.

Ако планирате да направите само малко градинско езерце, трябва да знаете, че за поддържане на биологичното равновесие са необходими минимум 5 m² вода. Колкото по-голямо е то, толкова по-лесно ще бъде за природата да балансира правилните условия и да поддържа функционираща екосистема.

Що се отнася до дълбочината, препоръчваме да планирате различни зони, тъй като всяко растение се нуждае от различна дълбочина на засаждане. Например:

  • блато до 10 cm
  • плитка вода 20-40 cm
  • дълбока вода 60-150 cm

Преходът между зоните трябва да бъде постепенен, с максимална разлика от 25 cm, за да се избегне свличане на чакъл или пясък на дъното. Най-дълбоките места могат да достигнат до 1,5 м, което поне частично ще предотврати замръзването на водата.

Последното нещо, което трябва да се вземе предвид при планирането, е възможността за поддържане на езерото на най-голямата му дълбочина. При дълбочина от 1,5 м то ще тече буквално в обувките ви, затова е препоръчително да се изгради кей на това място.

Zahradní jezírko se sezením

 

Естествено езеро в градината стъпка по стъпка

Плановете са готови, сега трябва да ги превърнем в реалност. Затова нека видим как да си направим градинско езеро с ваша помощ.

Маркирайте контура

Не е задължително естественото езеро да бъде редовно; не се страхувайте да го оформите според местоположението му или формата на градината. Използвайте всички колчета, около които сте опънали връв, за да маркирате линиите.

Изкопайте дупка

Вземетелопатата в ръка и започнете да копаете. В случай на по-голямо езеро можете да наемете багер, но все пак ще трябва да направите последните щрихи на ръка. Копайте отвън, като издълбавате различни дълбочини и създавате 15-сантиметрова траншея около ръба на езерото, т.нар. капилярна тапа.

Изкопайте дупка в най-дълбоката част за смукателния кош на помпата, така че езерото да може лесно да бъде изпразнено в случай на авария.

Подравняване и почистване

Поставете нивелир върху езерото и нивелир върху него, като при необходимост подравните ръба. Повторете процеса на няколко места. Зоните също трябва да са равни, за да не се плъзгат саксиите или специалните торби. Отстранете камъните и корените, покрийте дъното с по-дебел слой пясък (около 10 см) и го задушете.

Поставете плата и фолиото

За да предотвратите разкъсването на облицовката на езерото, първо застелете ямата с нетъкан текстил. Разстелете облицовката само върху него с възможно най-малко гънки, като не забравяте да застъпвате краищата с поне 50 cm. За да определите необходимия размер на фолиото, измерете добре ямата с помощта на рулетка, която ще възпроизведе наслояването, и добавете 60 cm.

Разпределете застъпващото се фолио в капилярната шапка и покрийте останалата част с почва. Естетическият аспект на ръбовете и околностите на езерото ще бъде разгледан към края на статията, а сега продължаваме с практическите стъпки.

Финализиране на

Покрийте дъното с тънък слой пясък или дребен чакъл и напълнете най-дълбоката част с вода, за да може фолиото да се утаи. Оставете хлорираната вода да престои една седмица преди засаждането. Бетонно езерце със собствените си ръце: процедурата е много подобна.

Почвата в градината не винаги е подходяща за изкуствено езеро. Тя може да е твърде камениста или песъчлива, или просто да не държи формата си и да се свлича. Тогава има само едно решение: след като изкопаете и оформите отделните зони, бетонирайте ямата. След това обработете повърхността с грунд и положете геотекстил и облицовка за езерото, както в предишната процедура.

Stavba zahradního jezírka

 

Украсете малкото си езерце в градината

Вече знаете как да направите езеро, сега просто трябва да го направите естетично, така че да се вписва идеално в декоративната ви градина... Тази стъпка може да се раздели на две части:

  • засаждане на растения,
  • бреговата линия и непосредствената околност.

Например препоръчваме за засаждане иглики, седефчета, водни лилии или ириси, но следете за необходимата дълбочина за растението. В зависимост от вида на зоната използвайте кошници за засаждане, торбички или специални саксии, които трябва да бъдат закрепени с куки или камъни. Когато приключите със засаждането, можете да напълните езерото изцяло с вода.

Използвайте камъни и надвиснали растения, зада покриете капилярната шапка. Камъните са най-популярният избор за околностите на езерото, тъй като са напълно съответстващ естествен материал. Въпреки че ямата е облицована с лайнер, цялото създава впечатление за градинско езеро от камъни.

 

Как да изградим езеро с водопад

По начало водопадът е по-подходящ за по-големи езера (40 m2 и повече), тъй като водните растения се нуждаят от зона за почивка. Процедурата за изграждане на езеро ще бъде същата, но за създаването на водопад ще ви е необходимо повече:

Най-лесният начин за това е да изкопаете помпена шахта до езерото. Свържете смукателния маркуч към помпата, поставете я в езерото и внимателно я покрийте с по-големи плоски камъни. Пробийте дупка в най-горния от тях и прекарайте градинския маркуч през нея.

Jezírko s vodopádem

Езеро за дъждовна вода

Ако искате да пестите питейна вода, можете да пълните езерото с дъждовна вода. Особено ако вече имате контейнер за събиране на дъждовна вода в градината си. Просто свържете маркуч към изхода на варела и той ще доведе до езерото. Алтернативно, използвайте колектор за дъждовна вода, който се монтира на изхода и се свързва с всеки стандартен 25 мм (1") градински маркуч.

Как да се грижим за декоративно езеро

В достатъчно голямо езеро природата обикновено се грижи за правилното функциониране, но не е лошо от време на време да ѝ оказвате малко помощ. Затова дръжте под ръка химикали за езерото, а може да ви трябват и други аксесоари. Тъй като отглеждате водни растения, не бива да ви липсват и градински инструменти.

Езерото задържа вода в градината

Засилващото се засушаване подчертава значението на задържането на вода в природата. Ето защо можете да изградите езерце в градината си, за да улавяте дъждовната вода и постепенно да я освобождавате в земята. Правилата за създаване на този резервоар са:

  • Поставете го в най-ниската част на градината, така че водата да може да тече сама.
  • Подредете дъното с геотекстил, отгоре натрупайте чакъл и поставете още един слой плат.
  • Като последен слой добавете растителен субстрат с хумус.

Retenční jezírko

Направете евтино градинско езеро

Цената на саморъчно направеното градинско езеро се определя главно от използвания материал. В Strefa.cz не е нужно да се притеснявате за прекомерно високи суми. Изберете качествени суровини и започнете работа.

 

 

Създаден14.06.2022 г.
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Подробни настройкиПозволете всичко