. Уважаеми клиенти, магазинът и електронният магазин ще бъдат ЗАТВОРЕНИ на 01.05.24 г.!

Сравнение на улуците по материал: Пластмасови или метални са по-добри?

Rozdíl mezi plastovými a kovovými žlaby

<![endif]-->
 

Всеки материал има своите предимства и недостатъци. Това зависи най-вече от вашите очаквания, бюджета ви и - вярвате или не - географското ви положение. Нека сега разгледаме по-подробно и от различни гледни точки характеристиките на пластмасовите и металните улуци, за да знаете кои улуци къде да изберете.

От какви материали са изработени улуците?

По отношение на материала има няколко системи за улуци . В Strefa.cz поддържаме на склад следните видове улуци:

Материал на улуците Производител
пластмаса BRYZA
позинк KJG
оцветен цинк KJG
алуминий PREFA

 

На пазара можете да намерите улуци от мед, титаниев цинк или стомана.

 
 

Пластмасовите улуци са се доказали, но не са подходящи за планини

Пластмасовите улуци са най-евтиният вариант и благодарение на съвременните производствени технологии смело се конкурират с металните.

Без порязвания, драскотини и замърсявания

Високоустойчивото PVC гарантира, че улуците са устойчиви на удари и драскотини (например от клони на дървета). Освен това материалът е оцветен в масата, така че евентуални драскотини не се виждат и, което е най-важно, не означават загуба на свойствата на улуците.

Пластмасовите улуци са напълно устойчиви на корозия. Не е необходимо да ги пребоядисвате, а само да ги почиствате редовно и да полагате рутинни грижи. Освен това PVC има най-ниския коефициент на грапавост (0,007 мм), така че пластмасовите улуци са изключително гладки. На практика това означава, че водата преминава през тях лесно и бързо, което предотвратява натрупването на мръсотия.

Солиден цвят, лек и лесен за инсталиране

Противно на общоприетото схващане, качествените пластмасови улуци не губят цвета си. Например производителят BRYZA е потвърдил устойчивостта на цвета на своите продукти чрез лабораторни тестове и тестове за стареене, проведени в съответствие с изискванията на стандартите PN-EN 607:2005, PN-EN 1462:2005, PN-EN 12200-1:2002.

Пластмасовите улуци са леки и лесни за монтаж. Те не изискват използването на специализирани инструменти, елементите се сглобяват като комплект и можете да ги монтирате сами. Не е необходимо да изрязвате отвор в пластмасовите улуци за бойлера, тъй като той работи точно като съединител за улуци.

В една от другите ни статии можете да видите колко лесно е да инсталирате сами системата BRYZA.

Дълъг живот извън планините

Има един малък недостатък. Снегът, ледът и замръзването не са подходящи за пластмасовите улуци. Добрата новина е, че изкривяването и напукването е риск само при дългосрочни ...което в нашите условия е ограничено основно до планинските райони. На други места животът на пластмасовите улуци е около 50 години.

Предимствата преобладават

Когато обобщим предимствата на пластмасовите улуци, ще изведем:

  • устойчивост на удар,
  • драскотини и корозия,
  • изключително гладка повърхност,
  • устойчивост на цветовете,
  • лесен монтаж,
  • дълъг експлоатационен живот.

Единственият имнедостатък е, че голямото количество сняг и продължителните отрицателни температури съкращават живота им.

 

За металните улуци това зависи от конкретния материал.

Свършихме с пластмасата, ще започнем оттук:

Вид улуци Максимална издръжливост
алуминиева система за улуци 80 години
поцинкована система за улуци 50 години

 

Алуминиевите и поцинкованите улуци имат най-висок коефициент на грапавост, който натрупва мръсотия най-бързо. Това обаче може да се предотврати чрез използване на защитни елементи.

Така или иначе, покритите или боядисаните улуци са по-добри за по-лесна поддръжка. Например боядисаните поцинковани улуци се боядисват от двете страни с полиуретан с дебелина около 25 микрометра и след това се лакират, за да се постигне необходимата твърдост. Благодарение на тази защита системата не изисква поддръжка и е по-дълготрайна.

От друга страна, обаче, трябва да се внимава много по време на монтажа, когато има опасност от повреждане на покритието. Тогава ще се появи корозия и експлоатационният живот ще бъде значително намален. По същата причина обработените по този начин улуци не се препоръчват за сгради, стоящи между дървета, чиито клони могат да причинят надраскване на повърхността.

Улуци с или без поддръжка

Поцинкованите улуци са податливи на корозия, поради което е необходимо да ги проверявате редовно. Покритите улуци, от друга страна, изискват проверка за евентуални драскотини. Ако случаят е такъв, повредените участъци трябва да се пребоядисат с ремонтна боя. От металните улуци, които предлагаме, алуминиевите улуци са единствените, които не ръждясват и не се нуждаят от поддръжка.

Цветовата устойчивост на цинка с PE покритие е до 20 години. При алуминия повърхностната обработка е променена на P10, което е метод на Coil-Coating, който се допълва от качеството на PVDF лака. По този начин се постига трайност на боята до 40 години.

По-взискателен монтаж

Металните улуци се монтират по-трудно. При безгумените улуци за монтажа са необходими и специални инструменти за флутинг. Без използването на съединител за улуци са необходими нитове и водопроводен уплътнител. При монтажа на кутията за у луци трябва да се изреже отвор в улуците. Освен това, както беше споменато по-горе, повърхността може да бъде сериозно повредена при невнимателен монтаж.

Сравнение на материалите за метални улуци

В крайна сметка, фактите са следните:

  • Цинкът е най-разпространеният в Чешката република, но той е и най-уязвим на корозия.
  • Боядисаният цинк има по-дълъг експлоатационен живот, но с него трябва да се работи много внимателно, за да се избегне изтъркване на боята.
  • Алуминиевите системи за улуци не изискват поддръжка, изключително са издръжливи и леки.
 

Кой материал за улуци е най-евтин?

Най-хубавото нещо накрая - сравнение на цените. Като пример сравняваме улуците BRYZA (пластмаса), KJG (цинк) и PREFA (алуминий), всички в тъмнокафяво.

"Купихме" от всеки производител:

  • 12 броя куки за корниз ø 125
  • 6 м корито ø 125
  • съединител за корито ø 125
  • 2 лица ø 125
  • котел ø 125/100
  • 3 колена ø 100 (2 за приближаване на канала към фасадата на сградата и едно за изхода на канала)
  • 6 м оловна тръба ø 100
  • 3 втулки и три шипа за закрепване

Цена на закупуване:

Пластмасова система
BRYZA 125/90
Поцинкована система
KJG 125/100
Алуминиева система
PREFA 125/100
3476 Kč 7 375 CZK 8 229 Kč
 

Кои улуци са най-подходящи за вас?

Статията показва, че пластмасовите улуци са много удобен вариант, особено ако живеете в низините. Ако се притеснявате от повреди от замръзване, можете да посегнете към поцинкована система, но внимавайте за драскотини и корозия. А ако нямате нищо против да платите допълнително, тогава изберете издръжливата и неизискваща поддръжка алуминиева версия. Който и вариант да изберете, направете избора си при нас. Ние предлагаме пълна гама от системи за улуци и ще се радваме да ви посъветваме при избора ви.

 

Избор на система за улуци
Създаден22.01.2020 г.
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Подробни настройкиПозволете всичко