Земни винтове: изграждане на здрава основа без бетониране

Zemní vruty - základy bez betonu

<![endif]-->
 

Изграждането на бетонни основи отнема много време и е много трудоемко. Съвременната алтернатива е земното сондиране, което осигурява солидна основа за сграда, устойчива на натиск и напрежение. Използването им е бързо и лесно. Съставихме преглед на всичко, което трябва да знаете за земните винтове.

 


 

Съдържание на статията

  1. Какво представляват винтовете за заземяване и за какво се използват
  1. Видове винтове за заземяване
  1. Монтаж на винтове за заземяване
 

Какво представляват винтовете за заземяване и за какво се използват

Това са дълги стоманени винтове, които буквално се завинтват в земята. Те работят по същия начин като бетонните пилоти, което ги прави чудесен алтернативен начин за лесно и бързо създаване на основи на сграда, без да се използва бетон. Когато се завинтят в земята, винтовете компресират и уплътняват почвата. Това гарантира, че те се закрепват надеждно и могат да издържат на натиск и напрежение. Важно е обаче да ги завиете на не твърде голяма дълбочина.

Земните шнекове имат няколко важни предимства. На първо място, те намаляват времето за строителство. Основите на малки сгради (напр. ограда или градинска къща) се изграждат за няколко часа, докато за дървени сгради са необходими най-много няколко дни. Въпреки това можете да ги натоварите веднага. Срокът на експлоатация на винтовете за земя е до 150 години, но ако решите да демонтирате сградата, можете да извадите и да използвате винтовете отново. Тогава самият обект ще остане запазен почти непроменен. Освен това винтовете за земя са екологично чисти. По време на строителството не е необходимо да се извършват изкопни работи, а почвата не се замърсява или замърсява по какъвто и да е начин.

Zemní vrut

 

Какво може да бъде закрепено със заземителни винтове

Земните винтове могат да се използват за закрепване на по-леки сгради или конструкции, както и на по-големи дървени сгради. Те се използват най-често за изграждане на огради, детски площадки, тераса, пергола, оранжерия, гараж, градинска къща или гореспоменатата дървена постройка. Можете обаче да ги използвате и за закрепване на малки предмети, като например сушилня за дрехи или чадър.

За какви повърхности можем да използваме винтовете на земята

Земните бормашини могат да се използват за почти всякакъв субстрат. След предварително пробиване можете да ги приложите върху скалиста почва например, а също така ще се задържат добре и върху неравни повърхности на склон. Дори не е задължително това да са само естествени основи. Земните свредла ще работят чудесно и върху павирани или бетонни повърхности. Важно е обаче да използвате специални винтове за бетон.

ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Винтовете не могат да се използват в трайно преовлажнена или песъчлива почва. Те се нуждаят от стабилна почва. За по-големи конструкции първо трябва да се направи сондаж, за да се определи съставът на почвата.

 

Видове отвертки

Избираме винтове според вида на главата и размера им. Предлагаме два основни вида винтове, а именно:

Zemní vrut kruhový  

Винт VZM кръгъл тип

Това е винт, който е подходящ за закрепване на стълб за ограда или друга метална тръба. Диаметърът на тръбата може да се регулира с помощта на редуктори. Ако използвате винта за закрепване на чадър, препоръчително е извън сезона да му монтирате цветен капак, за да го предпазите от дъжд.


Zemní vrut typ  

Винт VZH тип "U" (глава във формата на строителен крак)

Използва се за закрепване на дървени призми, които се прикрепят към основата с винтове. Най-често се използва при изграждането на перголи, тераси, огради и различни градински навеси.

 

Какъв размер винтове за заземяване да изберете

Колкото по-дълъг е винтът, толкова по-голяма е неговата товароносимост. При избора на дължина обърнете внимание и на вида на почвата. При мека почва трябва да изберете по-дълги винтове. Най-често ще намерите дължина от 500-650 mm, която ще ви осигури товароносимост от 200-300 kg (в зависимост от структурата на почвата).

Използване на винтове за заземяване в зависимост от тяхната дължина:

  • 250 мм - използва се за закрепване на по-малки елементи
  • 600 мм - за закрепване на по-големи чадъри или стълбове за ограда с височина до 150 см,
  • 600-800 мм - за закрепване на перголи или по-високи оградни стълбове,
  • 800-1300 мм - за закрепване на по-малки дървени постройки, като например градинска къща,
  • повече от 1300 mm - изграждане на основите на дървената сграда.

Можете сами да се справите с монтажа на земната бормашина с дължина до 1000 мм. За монтиране на по-дълги винтове за изграждане на основи на по-големи сгради е необходимо професионално оборудване.

 

Instalace zemních vrutů

В допълнение към дължината, диаметърът на свредлото (в случай на кръгъл заземителен винт) или неговата основа (в случай на U-образен заземителен винт) също играе роля. Последният се избира в зависимост от диаметъра на закрепваната греда или призма. В случай на призма се използва заземен винт тип U и е достатъчно една от страните на призмата да съвпада с ширината на крачето на винта. Другата страна може да излиза извън основата, т.е. може да е по-широка. Най-често в този случай закрепваме призмата в дърво и затова използваме съответните винтове, за да я закрепим в основата.

Пример за определения размер на заземения винт:

Винт за заземяване VZH 80 × 700 mm тип U

80 mm = ширина на основата, която трябва да съответства на една от страните на призмата.
700 mm = общата дължина на винта.

Монтаж на винтове за заземяване

Монтажът може да се извършва през цялата година. Можете да го направите дори през зимата или при лек дъжд. За монтирането на по-малките винтове за заземяване се нуждаете само от монтажен прът (роксор), чук и нивелир. В случай на много твърда почва или препятствия в зоната на пробиване можете да използвате и бормашина с SDS свредло.

montáž zemníh vrutů

Как се пробива заземен винт

За да се уверите, че на мястото на сондиране няма камъни или корени на дървета, използвайте пръчка и чук, за да пробиете дупка в земята. Диаметърът на тази яма трябва да е по-тесен от резбата на свредлото.

Винаги помнете, че винтът трябва да е перпендикулярно забит в земята. Това може да се постигне чрез постоянна проверка на перпендикулярността с нивелир по време на пробиването. Колкото по-дълбока е дупката, толкова по-добре винтът ще върви вертикално.

Ако се натъкнете на препятствие, можете предварително да пробиете дупката с SDS свредло. След това поставете монтажния прът в свредлото за земя, поставете свредлото в подготвения отвор и завъртете свредлото в земята, като завъртите монтажния прът.

Нуждаете се от съвет за избора на правилните винтове за заземяване или за тяхното монтиране? Не се колебайте да се свържете с нас.

Искам да се консултирам с

 

Създаден8.02.2021 г.
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Подробни настройкиПозволете всичко